16 Aralık 2018
Ana Sayfa / İlişkiler / Zeigarnik Etkisi
Zeigarnik Etkisi

Zeigarnik Etkisi

Terkedildiyseniz eğer sizin için bitme zamanı gelmeyen bir ilişkiye sizden önce son verilmiş demektir. Yani bir başka deyişle ilişkiniz sizce tamamlanmadan bitmiştir. Yani “yarım” kalmıştır. Genelde durum şöyle devam eder; terkedilen terkedeni olduğundan daha fazla düşünür, aklından çıkarmaz, kötü özelliklerinden çok iyi özelliklerine odaklanır, terkedilmeden önce yeterince hissedemediği güzel duygular birden su yüzüne çıkar. Şöyle de bir saçma düşünceler silsilesi bilinçaltımızı ele geçirir “Sonuçta beni terkettiyse bu benimonun kadar iyi olmadığımı gösterir”.

Yarım kalan aşklar iz bırakır. Bu doğruluğu kanıtlanmış bir gerçek. Adı da “zeigarnik etkisi”. İnsanların ruh hallerini çözümleyip nedenlerini bilimelerinin gereksiz acılardan da kurtaracağını düşünüyorum. Yani yarım kalan aşkınızın “arkası yarın”la biten bir diziden farksız etkilerle beyninize taht kurduğunu bilirseniz kurtulmanız biraz daha kolay olacaktır.

Rus psikolog “Bluma Zeigarnik” (aklınızda erkek canlandırmayın tatlı bir hanımdır kendisi), bir restorana yemek yemeye gider. Siparişini verir, geldiğinde yemeğini yemeye başlar. Psikologların içine işlemiştir insanları gözlemlemek, Zeigarnik de aynısını yapar ve bir şey dikkatini çeker.

Garsonlar siparişleri eksiksiz getiriyorlar. Bu güçlü bir hafızayı gerektirir. Yüzlerce sipariş alıyorsun ve hiçbirini unutmuyorsun. Zeigarnik biraz daha dikkatle incelediğinde ise garsonların siparişleri hatırlamayı servisi sonlandırıncaya değin sürdürdüklerini farkediyor. Yani garsonlar siparişleri servisi sonlandırana kadar akıllarında tutup, servisi bitirdikten sonra unutuyordu. İşte sizin yarım kalan aşkınızı neden unutamadığınızın kanıtını sunacak çalışmanın çıkış noktası bu.

Bluma Zeigarnik’in ismini verip araştırmalara Kenneth McGraw’ın devam ettiği zeigarnik etkisi yaşamımızın birçok yerinde siz farkına varmadan sizi etki altına alıyor. Özellikle reklam sektörü bunu çokça yapıyor. Tamamlanmamış merak uyandıran reklamlar aklınızı kurcaladığında artık bunu neden olduğunu bileceksiniz ya da “devamı haftaya” diye en heyecanlı yerinde biten diziyi hiç olmadığı kadar izlemek istediğinizde.

Etki yaratmanın binlerce yolundan biri olarak da düşünebilirsiniz zeigarnik etkisini. Merak uyandıran tamamlanmamış cümleler, yarıda bırakılan heyecanlı bir sohbet, önemli bir işinizle yarıda kestiğiniz bir buluşma, meşgul olduğunuzdan daha sonra arayacağınızı belirttiğiniz bir telefon konuşması beklenmedik etkiler yaratabilir. Yalnız burda dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Zeigarnik etkisinin etki etmediği durumlar da var. Gerekli motivasyonun olmadığı durumlar, çabayla elde edilemeyecek veya sıkıcı bulunan durumlarda zeigarnik maalesef ki bir işe yaramıyor.

Bu yazılara da bakın!

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Küçük ya da büyük bir etki yelpazesine sahip olan birçok bulaşıcı hastalık mevcuttur. Ancak bunlardan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir