16 Aralık 2018
Ana Sayfa / İlişkiler / Yeni İş Arkadaşları ile Nasıl İlişki Kurulur?
Yeni İş Arkadaşları ile Nasıl İlişki Kurulur?

Yeni İş Arkadaşları ile Nasıl İlişki Kurulur?

Günlük hayatlarımızın neredeyse yüzde sekseni iş yerlerinde geçmekte. Bu yüzden de ailemiz ve yakın arkadaşlarımızdan çok iş arkadaşları ile vakit geçirilmektedir. Ancak iş değişikliklerinde iş arkadaşları ile iletişim ciddi sorun yaratmaktadır. Çünkü iş yerlerinde kurulmuş bir düzen akıp gitmektedir. Ta ki siz yeni işinize başlayıp ofise girene kadar. İster istemez gergin bir ortam oluşuverir ve ilk iş gününüzden tatsız hisler yaşamaya başlarsınız.

Şanslı iseniz iş arkadaşlarınız cana yakın çıkarlar ve hemen kaynaşıverir işe odaklanabilirsiniz. Ama tam tersi durumlar oluştuğunda kendinizi onlara kabul ettirmeniz ve sevdirmeniz gerekecektir. Hem yeni işe adapte olma hem de yeni iş arkadaşlarına adapte olma döneminde bir hayli yorulursunuz.

Eğer iş arkadaşlarınız ile yaşadığınız bu gerginliği ilk günler dişinizi sıkıp alttan alarak atlatırsanız ilerde bu sabrınızın meyvelerini toplar ve çok daha sıkı iletişimler kurabilirsiniz. Bu sayede de şirketteki çalışmalarınız daha verimli hale gelir.

Yeni İş Arkadaşlarına Kendini Kabul Ettirme Taktiği Nedir?

Yeni başladığınız iş ortamında kendinizi kısa sürede kabul ettirmek için bazı taktikleri uygulamanız sizin yararınıza olacaktır.

Yeni işe başladığınız ortamdaki insanları işe gitmeden 1 gün önce sosyal medya hesaplarından inceleyerek bir miktar tanıma şansı yakalayabilirsiniz. Bu sayede yeni tanıştığınız bu insanlar soğuk davrandıklarında onları bir parça tanıdığınız için kendinizi korumaya alıp konu değiştirebilirsiniz. Hatta bu sayede onların ilgi alanlarına giren konuları açarak samimiyetinizi hızlıca ilerletmiş ve sempatilerini kazanmış olursunuz.

İş arkadaşlarınızı araştırdığınız kadar firmayı, firmanın yaptığı işleri ve şimdiye kadar aldıkları referansları da işe başlayacağınız firmanın internet sitesinden incelemeniz sizin için faydalı olacaktır. İş yaptığınız esnada oluşabilecek problemlere şirket politikalarını az çok bildiğiniz için onların politikaları doğrultusunda çözüm bulabilirsiniz.

İş Arkadaşları İle Kaynaşmanın Yolları

Yeni iş yerinize gitmeden önce gerekli önlemleri alıp hazırlıklarınızı yaptıktan sonra ilk iş gününde yapmanız gerekenler çok ama çok önemlidir. Bu noktada uygulamanız gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

Yeni işinizdeki ilk gününüz en önemli gününüzdür. İlk izlenim her zaman en önemli ve akılda en çok kalan andır. Bu sebeple tamamen temiz ve bakımlı bir şekilde işe gitmeniz sizin için en doğrusu olacaktır.

Eğer ortamda gerginlik oluşuyorsa profilini incelediğiniz yeni iş arkadaşlarınızdan birinin ilgi alanı ile ilgili konu açıp içlerinden birinin sizinle sohbet etmeye başlamasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede içlerinden biri konuşmaya başladığı için diğerleri de sizinle konuşabileceklerdir.

Yeni tanıştığınız insanlar size olduğundan fazla iyi davranabilir ve özel hayatları ile ilgili bilgilerini hemen paylaşmaya başlayabilirler. Ancak siz sakın ola ki kendi özel bilgilerinizi paylaşmayın. Bu bilgiler bir gün size koz olarak kullanılabilir. Dikkatli olmanız en doğrusu olacaktır.

Yaşınız yakın olsa ya da yaş farkınız olsa dahi ast üst ilişkilerinize çok fazla dikkat etmeniz gerekecektir.
Herkesle konuşmalısınız ancak hepsi ile belli bir seviyede kalmalı arkadaşlığınız. Bu sayede gizemli bir görüntü de çizeceğiniz için onların dikkatini çekeceksiniz. Ama mesafeyi koruyarak kendinizi de olası iş yeri dedikodularından korumuş olacaksınız.

İş ile Arkadaşlığı Ayırmak Çok Önemli

İş ilişkiniz ile arkadaşlık ilişkilerinizi ayrı tutmanız sosyal hayatınızın sağlığı için en doğrusu olacaktır. Kurum içinde siz ya da yakın arkadaşınız terfi aldığında kıskançlık ortamları oluşabilir ve bu da arkadaşlıklarınıza gölge düşürebilir. Bu sebeple iş yerinde yapacağınız arkadaşlıklarınızda mutlaka bir miktar seviye bırakmaya özen göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Bu yazılara da bakın!

Evlilik Kader mi? Doğru Kişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Evlilik Kader mi? Doğru Kişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Evlilik; birbirini seven ve bir ömür birlikte olmak isteyen iki kişinin, ailelerinin de rızasını alarak, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir