16 Aralık 2018
Ana Sayfa / İlişkiler / Yardım Etmek Mutlu Ediyor!
Yardım Etmek Mutlu Ediyor!

Yardım Etmek Mutlu Ediyor!

Günümüzün menfaat devri olduğu ve kişilerin birbiri ile yalnızca çıkarları çerçevesinde iletişim kurduğu söylenir. Bu durum gerçekten can sıkıcı ve beraberinde güvensizliği de getiren bir durum. Tüm bunların yanı sıra yapılan araştırma ve çalışmalara göre mutlu, yaşam kalitesi yüksek olan insanlar başkalarına yardım etme konusunda daha duyarlılar. Uzmanlara göre de bu durum tek yönlü bir durum değer ve tamamen karşılıklı.

Son yıllarda mutlu olma konusunda yapılan araştırmalara göre insanların birilerine yardım etmesi mutlu olmalarını sağlarken, toplumda iyi bir yer edinmelerini de kolaylaştırıyor. Özellikle gençlerde ve ergenlerde yardım etmenin hayatlarının gidişatında önemli etkilere sahip olabiliyor. Yardım etmeyi maddi bir girişim olarak görmek yerine sağladığı maneviyatın farkında olmak da gerekiyor.

Bir grup arkadaş tarafından yapılan çalışmada ergenlerin, 1 ay boyunca başkalarına yardım etmeleri, nezaket içeren davranışlar sergilemeleri istenmiş. Görevleri de öyle büyük görevler değil. Annelerine temizlikte yardım, babasına stresliyken sarılmak, alışverişte poşet taşımak ve bir aile büyüğünü ziyaret etmek gibi konularda yardımcı olmaları istenmiş.

Yapılan araştırmanın 1 ay sonunda sonuçları değerlendirilmeye başlamış. Sonuçlara göre yardım etmek tek bir taraf için değil, her iki taraf için de olumlu etkiler içeriyor. İyilik yapmak ve yardım etmek, ergenlerde mutluluğu arttırdığı kesin ve bunun yanında arkadaşlıklarında da sağlamlık sağlıyor. Arkadaşlar arasında popüler olma bu dönem gençlerinde çok önemlidir. İşte bu araştırmada yardım eden gençlerin bu popülerliklerinde de bir artış yaşanmış.

Ergenlik dönemindeki gençlerin, kendi yaşıtları arasında kabul edilmesi en büyük sorunlardan birisidir. Yapılan araştırmalar bu dönemde yardım konusunda eli açık olan kişiler arkadaşları arasında daha çabuk kabul görüyor.

Birilerine yardım ederken herhangi bir karşılık beklememek gerekiyor. Bugün siz birine yardım ederken, bir gün o kişinin size minnet borçlu olmasını beklemeyin. Bırakın siz yardımınızı ve insanlık görevinizi yapın. Bu iyiliği o kişiden görmeseniz bile bir başka yerden karşılığını mutlaka alacaksınız.

Eğer bir konuda birilerine yardım ederken karşılığını bekleyerek yapıyorsanız, mutlu olmaktan çok içinizde büyüyüp giden bir huzursuzluk başlayacaktır. Siz yardımı tamamen tek taraflı düşünerek yapın. Nasıl olsa bu size bir şekilde geri dönüş yapacak!

Bu yazılara da bakın!

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Küçük ya da büyük bir etki yelpazesine sahip olan birçok bulaşıcı hastalık mevcuttur. Ancak bunlardan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir