16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Vajinismus Tedavi Edilebilir mi?
Vajinismus Tedavi Edilebilir mi?

Vajinismus Tedavi Edilebilir mi?

Vajinismus kadınlarda cinsel birleşme esnasında yaşanan kasılmalar ve cinsel ilişkiye girememeye neden olan sorunlardır. Genellikle ilk gece korkusu olan kadınlarda görülen bu sorunda büyük sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Ülkemizde 10 yıl boyunca cinsel ilişkiye girememiş çiftler vardır. Toplum yapısından dolayı da kimse ile paylaşılamayan bu hastalık; psikolojik terapi yöntemleri ile tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Vajinismus çocuk yaşlardan itibaren kız çocuklarının baskı ile cinsel eğitim verilmesi ve korkutulması ile gelişmiştir. Bacaklarını ört, erkeklerle oynama, bisiklete binme vb. gibi birçok telkin ve korkutma yüzünden evlilikte birçok bayan sorun yaşamaktadır. Bu hastalığın temelinde bilinçaltında yatan korkular yatar. Kadın cinsel ilişkiye girmek istese de vücut refleksif olarak kendisini korumaya alır. Vajina kaslarında kasılmalar meydana gelir. Kadın büyük acılar çeker ve partnerini uzaklaştırmak ister. Genellikle birleşme esnasında meydana gelen kasılmalar artarak baygınlık nefes alamamaya varan krizlerin yaşanmasına neden olabilir.

Genellikle baskıcı ve kapalı ailelerde yetişen kız çocuklarının küçük yaşlardan itibaren cinselliğe karşı yanlış bilgiler ile doldurulması, erkeklerden kaçınmasına ve cinsel birleşme sırasında da beyinden gelen koruma içgüdüsüne sahip olmasına neden olmaktadır. Vajinismus hastası bayanlar vajinalarını kontrol edemezler. Bu yüzden de istem dışı kasılmalar yaşarlar. Bu hastalığın tedavisi ilaç ile değil tamamen psikolojik terapiler ile mümkündür. Günümüzde ilaç tedavisi olduğu söylense de bu gibi haberlere itibar edilmemelidir. Uzman bir terapistin gözetiminde erkek ve kadın birlikte terapiye tabi olurlar. Genellikle 6 ila 12 seans arasında bir süre devam eden tedavide antremanlar ve telkinler sonucunda kadın korkusunu yener ve vajina kontrolünü sağlayabilir. Sağlıklı bir cinsel hayat için önemli olan Vajinismus hastalığının tedavisi çoğu insanın çekindiği için yaklaşmadığı bir hastalıktır.

Bu tedavi sürecinde erkeklerin eşlerine anlayışla yaklaşmaları ve cinsellik konusunda ısrarlı ve zorlayıcı olmamaları tedavinin başarısı açısından önemlidir. Terapi çiftin ikisine de uygulanırsa başarı oranı artacaktır. Vajinismus tedavisi olmadığı için birçok insan tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmaktadır. Aslında oldukça kolay ve tedavisi kesinlikle mümkün olan bu hastalık için tedavi olmaya istekli olmak şarttır. Hastanın tedavi olmak için istekli ve gönüllü olması gerekir.

Bu yazılara da bakın!

Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelmektedir. Sporu yapanların bir kısmı istediği her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir