16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Uyku Düzeninin Cilde Etkileri Nelerdir?
Uyku Düzeninin Cilde Etkileri Nelerdir?

Uyku Düzeninin Cilde Etkileri Nelerdir?

Uyku düzeni insanın beden ve ruh sağlığı için en önemli unsurlardan birini oluşturmaktadır. Düzensiz uyuma sonucunda insan sağlığı kötü yönde etkilenmekte ve birçok olumsuzluk ortaya çıkmaktadır. Bu olumsuzlukların başında da ruh sağlığı bozuklukları, mutsuzluk ve cildin erken yaşlanması gelmektedir.

Eski dönem insanları uykunun önemini fark ettiklerinde gün içerisinde ‘güzellik uykusu’ denilen öğleden sonra 13.00 ile 15.00 saatleri arasında yapılan bir ritüeli başlatmışlardır. Bu saatlerde yapılan uyku seansı beş dakika dahi sürse hücre yenilenmesi gerçekleşiyor ve beyin kendini yenileme şansı yakalıyor. Bu sayede hafıza kuvvetlenirken vücuttaki kan dolaşımı düzene giriyor ve cilt tonu ile cilt sağlığı olumlu yönde değişiklik gösteriyor.

Tüm gününü işte, elektronik ekranlar karşısında ve trafikte geçiren insanların ise mutlaka gece uykularını en az yedi saat uyumaları gerektiği uzmanlar tarafından altı çizilen çok önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Uyku Düzensizliği Nedir?

Uyku düzensizliği genel olarak az uyku uyumak ve uyuma saatlerinin bir düzeni olmaması şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Ancak bazı durumlarda çeşitli hormonal rahatsızlıkların tetiklemesi sonucu fazla uyuma gerçekleşmektedir ve bu da uyku bozukluklarına dâhil olmaktadır.

Uyku kalitesi iyi olmayan insanların genel anlamda mutluluk yaşayamadığı ve hayatındaki hiçbir şeyden tatmin olamadıkları görülmektedir. Bu durumun sebebi yeterince dinlenemeyen beyinin mutluluk hormonunu salgılamamasından ya da çok az miktarda salgılamasından kaynaklanmaktadır.

Uyku Düzensizliğinin Sağlığa Olumsuz Etkileri

Uyku düzensizliği insanların ruh sağlığını etkilediği kadar beden sağlıklarını da etkilemektedir. Hatta bu etkiler bazen gözle görülür hale gelmektedir. Uyku düzensizliği olan insanların sıkça şikâyet ettiği konuların başında gözaltı torbalarının oluşması ve yüzlerinin renginin soluk olması gelmektedir. Yeterince uyku uyumayan insanların kan dolaşımları sağlıklı olmamakta ve yüze giden kılcal damarlardan kaliteli kan geçmediği, yüz kasları düzenli dinlenemediği için erken yaşta sarkmalar ve kırışmalar gerçekleşmektedir.

Ayrıca sadece uyku düzensizliği değil uyku şekli ve yastık özellikleri gibi faktörler de cildin erken yaşlanmasında etkili olan unsurlar arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda sert yastıkla yatan insanların uyku esnasında yan yatmaya kendilerini şartlandırdıkları görülmüştür. Ve sürekli bir taraf üzerine yatılması sonucunda yüz yaşlanması yüzün o bölgesinde daha hızlı gelişmektedir.

Cilt Yaşlanmasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Cilt yaşlanmasının önüne geçmek için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir;

  • Uyku düzeni sağlanmalı ve günde en az 7 saat uyunmalıdır.
  • Uyku saatleri gece 23.00 ile sabah 09.00 arasında 7 saat olacak şekilde ayarlandığında ideal uyuma sağlanır ve hücre yenilenmesine katkı sağlanmış olur.
  • Uyurken sert yastık kullanılmamalı orta yumuşaklıkta bir yastık ile uyumaya dikkat edilmelidir.
  • Uyku düzenini bozmamak için yatmadan iki saat önce yemek yenilmemelidir. Yemek yiyip yatıldığında beden hala çalışıyor olacağı için uykuya dalınamayacak, uyku başlasa bile kaliteli bir uyku uyunamayacaktır.
  • Mümkün olduğunca sürekli aynı pozisyonda uyunmamalı, arada bir yeni uyuma pozisyonları denenmelidir.
  • Günde en az iki – iki buçuk litre su tüketilmeye dikkat edilmelidir. Nem cildi en çok besleyen unsurdur ve vücudu içten nem sağlayarak çok daha iyi beslemeniz mümkün olacaktır.
  • Geceleri uykuya yatmadan önce varsa yüzünüzdeki makyajı mutlaka tamamen temizlemelisiniz. Hatta makyaj yoksa bile temizlemelisiniz ki gün boyunca şehrin pis havasına maruz kalan cildiniz gece boyunca nefes alabilsin.

Bu yazılara da bakın!

Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelmektedir. Sporu yapanların bir kısmı istediği her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir