16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Hayat / Türkiye’de Kadın Olmak
Türkiye'de Kadın Olmak

Türkiye’de Kadın Olmak

Genellikle erkek egemen toplumlarda kadınların daha fazla ezildiklerini söyleyebiliriz. Bugün dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile kadınlara şiddet uygulanmaktadır. Fakat bu geri kalmış ve eğitim düzeyi düşük geleneksel toplumlarda daha fazla görülmektedir. Ülkemizde hor görülen, sözü dinlenmeyen, şiddete maruz kalan, çokça çocuk doğuran ve töre cinayetlerine kurban giden kadınlar… Bir türlü önlenemeyen kadın cinayetleri… Ve kadınların toplumda hak ettikleri yere gelmesinin sağlanamaması. Ülkemizde acilen önlemler alınmalıdır. Kadın ayrımcılığının önüne geçilmeli ve kadınlar şiddetten korunmalıdır. Ağır yaptırımlar caydırıcı olabilir.

Günümüzde her gün kadınlara bir şiddet haberi duyuyoruz. Ayrıca daha çocuk yaştaki kız çocuklarına cinsel taciz ve tecavüz vakaları da ülkemizin büyük bir ayıbı. Bu tecavüzcülerin mahkemeler tarafından serbest bırakılmaları da devletin büyük bir utancıdır. Çocuk yaştaki çocukların kendi rızaları ile cinsel ilişkiye girdiklerine inanan mahkemelerden adalet beklemek zorlaşmıştır artık. Ülkede tecavüzcüyü savunan bir yargı olduğu sürece hukuk devletinden bahsedilemez.

Her şeyden önce insanların kadınlara değer verebilmesi için hoşgörülü olmaları ve onların da insan oldukları göz önüne alınmalıdır. İkinci sınıf bir insan muamelesi gören kadınlar, mor çatı gibi sığınma evlerinde eşleri ve akrabalarından saklanmaktadırlar. İnsanların eğitimli olmaları kadına yönelik cinsel ve fiziki şiddetin azalmasını sağlayabilmektedir. Fakat eğitimli insanlarda da şiddet eğilimi bulunmaktadır. En son bir kadın milletvekili eşinden şiddet görmüş ve ardından da boşanmıştı. Görüldüğü üzere eğitim seviyesi ne olursa olsun bu insanlıktan ders almamış ve kendisinden fiziksel olarak güçsüz kadınlara şiddet uygulayan erkekler en ağır yaptırımlara maruz bırakılmalıdırlar.

Anayasamızda kadınlara karşı pozitif ayrımcılık da aslında onları aciz ve yardıma muhtaç gibi gösterdiği için bu da yanlıştır. Devlet insanların tamamına kadın erkek ne olursa olsun eşit yaklaşmalıdır. Bugün okula gönderilmeyen ve çalışmak isteyip de çalıştırılmayan evlerde mahkûm edilmiş milyonlarca kadın vardır. Kocasının korkusundan derdini kimseye anlatamayan, hem fiziksel hem de psikolojik baskıya ve şiddete maruz kadınların bir an önce kurtarılması gerekmektedir. Devlet şiddete maruz kalmış kadınları avutmak değil şiddete maruz kalmalarını önceden önlemek zorundadır. Türkiye’de kadın olmak oldukça zordur anlayacağınız. Biraz anlayış ve sadece kadınlara değil tüm insanlara hoşgörü ile yaklaşmak tüm sorunları ortadan kaldıracaktır. Kadınlara kadın oldukları için değil insan oldukları için iyi davranılmalıdır. Eğer kadın oldukları için şiddet uygulamıyoruz denilirse bu da ayrımcılık olur. Şiddetin her türlüsü kötüdür. Ve ortadan kaldırılmalıdır.

Bu yazılara da bakın!

İş Bulmak için İnternet Nasıl Kullanılır?

İş Bulmak için İnternet Nasıl Kullanılır?

Yeni mezun olan kişiler ve işsiz kalmış olan insanlar iş arama süreçlerinde işsiz kaldıkları dönemin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir