16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Hayat / Tükenmişlik Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Tükenmişlik Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tükenmişlik Sendromu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Günlük yaşam koşuşturması, şehir hayatının zorlukları, ekonomik problemler, her şeye yetişme telaşı, ailevi sorunlar derken tükenmişlik sendromuna yakalanan insanların sayısı gün geçtikçe artıyor. İnsan olduğunuzu unutup, makine gibi yüksek verimle çalışmanızı bekleyen sistem, kendinizi dinlemeye, mutlu hissettiğiniz şeyleri yapmaya vakit bırakmıyor. Doğadan ve doğasından uzaklaşan insan, sürekli yapması gerekenleri yapmak için yüksek efor harcamak zorunda ki hayatta kalabilsin.

Gelişmiş ülkelere nazaran, ekonomik büyüme çabası içinde olan ülkemizde, bir iş bulmak, bulunan işte kalabilmek, iş olsa bile geçinebilmek, olağan üstü çabalar gerektirebiliyor. Bu çabalama içinde debelenen insan, kendini ve kendi ihtiyaçlarını görmezden gelmek zorunda kalabiliyor. Bu sebeplerle yaşanan, duygu birikimleri zamanı gelince patlama yaparak, sendromlar halinde ortaya çıkabilir ve ciddi anlamda sorunlara yol açabilir. Önüne geçmek adına, bazı şeyleri biriktirmeden çözmeye dikkat etmek önemli.

Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik Sendromu

  • Sabah uyanıldığında hiç enerjiniz yokmuş gibi hissediyorsanız, içinizden hazırlanıp işe gitmek hiç gelmiyorsa, iş yerindeyken kendinizi oraya yabancı gibi hissediyorsanız, orada olmak istemediğinizden eminseniz, iş yapmak istemiyorsanız, yaptığınız işin değerli ve gerekli olduğuna inancınız kalmadıysa, çalışmaya değil de çile çekmeye gitmiş gibi hissediyorsanız, bir an önce oradan hemen ayrılmak istiyorsanız; tükenmiş sendromu yaşıyor olabilirsiniz.
  • Etik görüşünüz ile kurumsal etik görüşünüz uyuşmuyor olabilir, işyerinde onaylamadığınız karmaşık ilişkiler yaşandığına ve işi etkilediğine şahit oluyor ve bir şey yapamıyor olabilirsiniz, işyerinde mobbinge maruz kalıyor olabilirsiniz… Benzer başka durumlarda yaşıyor olabilirsiniz, sadece bir kaçını veya hepsini aynı anda da yaşıyor olabilirsiniz… Sonuçta; tüm bunlar yaşam enerjinizi sömüren, çalışma şevkinizi kıran, kaçma isteği yaratan durumlardır ve siz farkında olmasanız da uzun zaman bunlara maruz kaldığınızdan, tükenmişlik sendromuna yakalanmış olabilirsiniz.
  • Sinir, stres, gerginlik, isteksizlik, düşük enerji, agresiflik, obezite gibi pek çok belirti ile ortaya çıkan bu sendrom, farkına varılıp çaresine bakılmazsa, kronik hale gelerek tedavi olasılığından uzaklaşmaya sebep olabilir.

• Kişi zaman içinde maruz kaldığı olayların kendisine yaptığı etkiyi fark etmeyerek devam eder, bir noktadan sonra genellikle yakın çevre tarafından bir sorun olduğu anlaşılır.

Tükenmişlik Sendromu Ne Değildir?

Tükenmişlik Sendromu Ne Değildir?

  • Tükenmişlik sendromu, depresyon değildir. Depresyon, hayatın tümüne karşı hissedilen depresif halken, tükenmişlik sendromu, yapılan işe yöneliktir ve yapılan işin şartlarının değişmesi halinde, düzelme göstermektedir.
  • Tükenmişlik sendromu, stres değildir. Tükenmişlik sendromu yaşayan kişide, stres belirtileri olabilir ancak; stres yaşayan kişi mutlaka tükenmiş sendromuna kapılmıştır denemez. Ayrıca, stres etkileri fizyolojik olabilirken; tükenmiş sendromu etkileri tamamen duygusaldır.
  • Tükenmişlik sendromu, şımarıklık değildir. Ciddi şekilde olumsuz etkileri olan, kişinin işsiz kalması ile bile sonuçlanabilecek bir durumdur. İşten kaçmak için, kişilerin kendi kendilerine uydurdukları bir durum hiç değildir.

Tedavi Önerileri

Tedavi Önerileri

  • Henüz, ilaç tedavisi uygulanan bir sendrom değildir. İş ile alakalı olduğundan, işteki yönetici ile durum paylaşılabilir, birlikte çözüm aranabilir. İş yeri yönetimi çözüme ortak olmaya ya da şartları düzeltmeye, iyileştirmeye yanaşmıyorsa; yapılabiliyorsa, iş değiştirmek bir çözüm olabilir. Yapılamıyorsa iş haricindeki zamanlarda, önceliklerinizin sizin gözünüzdeki önem sırasına göre, aile ile birlikte daha çok zaman geçirilebilir, spor yapılabilir, tatile gidilebilir. Kısacası, ne yapmaktan mutlu oluyorsanız, onları yapmak, zaten yapılıyorsa arttırmak, tedavi etmek için faydalı olabilir.
  • Sadece bir işte çalışanların değil, evlerinde çalışan kadınların da yaşayabildiği bu sendromun tedavisi için, “Hayır” kelimesinin daha çok kullanılması gerekmektedir. Yardımcı olmaya çalışan, her işi yapmaya çalışan, uyumlu olmak isteyen herkes, zamanla yaşadıklarının birikmesi ile tükenmişlik sendromunu yaşamaya adaydır. Durumunuzu analiz ederek, böyle hissetmenize sebep olan kişileri tespit ederek, onlara karşı davranış kalıplarınızı değiştirmeniz, tedavinin en faydalı olabileceği yöntem olabilir.

Bu yazılara da bakın!

İş Bulmak için İnternet Nasıl Kullanılır?

İş Bulmak için İnternet Nasıl Kullanılır?

Yeni mezun olan kişiler ve işsiz kalmış olan insanlar iş arama süreçlerinde işsiz kaldıkları dönemin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir