16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Sigaranın Cilde Zararları Nelerdir?
Sigaranın Cilde Zararları Nelerdir?

Sigaranın Cilde Zararları Nelerdir?

Sigara, hiç kimse tarafından hiçbir şekilde savunulamayacak kadar zararlı bir maddedir. Bu zararları dolayısıyla kapalı mekanlarda içilmesi kanunen yasak olan bu zehirli madde; toplum kuralları ile de yasaklanmış, içimine belli sınırlamalar getirilmiştir. Örneğin; aile büyüklerinin yanında içilmesi saygısızlık kabul edilmektedir, çünkü içimi sırasında çirkin bir görüntü verir ve aile büyüklerinin zehirlenmenizi kabullenmesi söz konusu değildir.

Hiçbir ebeveynin, bilinçli olarak çocuğunun sigara içmesine rıza göstermesi mümkün değildir. İçilen bir tek sigaranın bile, sağlığa çok zararlı olduğu bilinmektedir. İçilmese bile sigara içilen ortamlarda bulunmak, sağlığı tehdit eder. Sigaranın en belirgin zararları, cilde verdikleridir. Sigara içen ve içmeyen aynı yaşta iki kişi yan yana geldiğinde, hangisinin sigara içtiği rahatlıkla görülebilir. İlk kez içilen sigara bile ciltte solgunluk yaratarak, zarar verir.

Ciltteki Sigara Lekeleri

Ciltteki Sigara LekeleriBir tane içilmesi bile yüze giden kan damarlarında daralma yaratarak; cildin solgun ve donuk görünmesine, canlılığını kaybetmesine sebep olur. Sigara içen erkeklerde bıyık ve sakal bölgesinde yoğunlaşan, kahverengimsi sarı lekeler oluşur. Sigara içenlerin cildinde, içmeyenlere nazaran gözle görülür bir sarılık oluşmuştur. En çok da ellerdeki sarı sigara lekeleri göze çarpar.

Tırnakların ve sigara tutan parmakların sapsarı olması ise muhtemeldir. Benzer koyu renkli lekeler, dil üzerinde de sık görülür. Sigara, ciltte bıraktığı kötü renkli lekeler kadar, cilde sinen rahatsız edici kokusu nedeniyle de oldukça zararlıdır.

Sigaranın Kırışıklık Zararı

Sigaranın Kırışıklık ZararıDiüretik etkisi nedeniyle, vücutta tutulması gereken suyun fazlaca dışarı atılmasına sebep olarak, cildin kırışmasına sebep olur. Ağız bölgesi etrafında daha fazla görülen kırışıklar, sigarayı içerken kullanılan kasların normalden fazla kullanılması sebebiyle de gerçekleşir. Sigara, vücutta var olan suyun cilde ulaşmasını da damarları daraltarak engeller. Cildi oluşturan hücreler, sigara içen kişilerde su tutma işlevini de yerine getiremediğinden, bol su içilmesi de bu zararı gideremez. 25 yaşında, 3 yıldır sigara içen bir kadın, rahatlıkla 35 yaşında sanılabilir.

Sigaranın Erken Yaşlanma Zararı

Sigaranın Erken Yaşlanma Zararıİskemi; yani damarlarda daralma yapması zararı nedeniyle cildiniz, tükettiğiniz besinlerden yeterince faydalanamaz ve bu yüzden erken yaşlanma görülür. Sigara içen kişi, yaşıtlarının yanında en az 6-7 yaş daha yaşlı görünebilir. Cilt beslenemediğinden, elastikliğini ve canlılığını kaybetmiştir. Sigara bırakıldığında, vücudun en hızlı kendini tamir eden bölümü cilttir. Fakat uzun yıllar sigara içilmişse, cildin geri toparlanması her zaman mümkün olmayabilir. Uzun zaman içilen sigara, ciltte onarılamaz hasarlar bırakabilir. Sigara, görevi kolajenleri parçalamak olan metalloproteinaz enziminin fazla salgılanmasına sebep olduğundan, yaşlanmayı hızlandırır.

Cilt Bakımı ve Sigara

Cilt Bakımı ve SigaraDahili ve harici cilt bakımları, sigara içen kişilerde en minimum etkiyi gösterir. Büyük paralar verilerek, büyük ümitlerle yaptırılan cilt bakımlarının sonunda hüsran yaşanmasına sık rastlamaktadır. Harici olan bakımlarda yapılan tüm işlemler, cildin sigara yüzünden hasar görmesi nedeniyle cilt tarafından emilemeyerek işe yaramaz hale gelir.

Dahili olarak, yani bazı gıda takviyeleri veya ilaçlar ile cildin düzelmesini sağlamak amacıya yapılan cilt bakımları ise damarlardaki daralma ve zararlı enzimlerin fazla salgılanmasından dolayı, cilde yeterince ulaşamayarak etkisiz hale gelir.

En iyisi, sigaranın hiç içilmemesi ve hatta içilen ortamlarda dahi bulunulmamasıdır. En güzel cilt bakımı şekli, sigarasız bir hayattır. Sigara içilmemesi ve sigara içilen ortamlarda bulunulmaması vücudun işlevlerini daha rahat ve doğru şekilde yerine getirmesi demek olduğundan; ciltte kendini besleyebilir, ihtiyacı olan suya ulaşabilir, daha canlı ve güzel görünebilir.

Bu yazılara da bakın!

Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelmektedir. Sporu yapanların bir kısmı istediği her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir