16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Güzellik / Saç Kırılmalarını Önleme Önerileri
Saç Kırılmalarını Önleme Önerileri

Saç Kırılmalarını Önleme Önerileri

Bir kadının saçları her şeyidir. Gösterişli ve bakımlı görünmenin sırrı sağlıklı saçlardan geçer. Saç kırılmaları ise sağlıklı görünen saçların önündeki en büyük engeldir. Tel tel ayrılan, kırılan, kopan, uçları daha açık renk ve keçe gibi bir saçtan kurtulmanın da yolları var.

Öncelikle saçlarınıza verdiğiniz zararı bir gözden geçirin. Boya, fön, kalitesiz düzleştirici kullanımı, maşa, kimyasal kullanımı derken saçlarımızın kırılması için elimizden geleni yapıyoruz. Doğru bildiğimiz yanlışlar da eklenince iş çığırından çıkıyor. Doğru bildiğimiz yanlışların başında ıslak saçların daha az kırılacağıdır. Bu yüzden banyodan çıkar çıkmaz kolay tarandığını zannettiğimiz saçlarımıza fırçayla eziyet ederiz adeta. Saçlarımızı havlunun arasına alıp hırpalamak da çoğumuzun yaptığı bir yanlış. Bu yüzden bu alışkanlıklarınızı bir kenara bırakın.

Sıcak yollarla saçımıza sayısız aleti sürmeye de alternatifler üretin. Örneğin maşa kullanımınızı banyodan sonra çeşitli bağlama şekilleriyle azaltabilirsiniz. Böylece daha doğal bukleler elde ederken saçınızı da kırmamış olursunuz. Maşa ya da düzleştirici kullanırken kolay şekil alır diye ıslak saçınıza uygulama yapmayın.

Çeşitli ve vitamin eksiklikleri de sağlıksız saçlara davetiye çıkartır. Doktora gidip herhangi bir eksikliğinizin olup olmadığını öğrenmeniz şart. Özellikle saçlarınızın uzamamasından ve çok dökülmesinden şikayetçiyseniz çinko eksikliğiniz olabilir.

Saçınızın kırılmasını önleyecek önemli etmenlerden birisi de nem dengesidir. Kuru saçlar daha çabuk kırılır. Doğal yollarla saçlarınızı nemlendirmelisiniz ve gerekiyorsa haftalık ya da aylık bakım yaptırmalısınız.

Her gün banyo yapmayın. Saçın doğal yağı yapacağınız bütün bakım malzemelerinden daha değerlidir. Saçlarınızı mümkün olduğunca taramamaya çalışın. Bunun için karışmasını önleyici önlemler almalısınız.

Yetersiz beslenme, yanlış diyet uygulamaları da saçlarınızı sağlıklaştırır. Mevsimsel saç dökülmelerini de önlemek için çeşitli bakım ürünleri mevcut. Bitkisel olanları kullanmaya ve düzenli olarak kırıklarınızı aldırmaya özen gösterin.

Bu yazılara da bakın!

Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelmektedir. Sporu yapanların bir kısmı istediği her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir