17 Ocak 2019
Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Sabah Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?
Hamilelikte Giyim Nasıl Olmalı?

Sabah Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Sabah kahvaltısı güne başlamak için gereken enerji kaynağını sağlamada kuşkusuz tüm öğünlerden daha önemli bir role sahiptir. Güne dinç başlamak, verimli bir iş ya da okul günü geçirmek için iyi bir kahvaltı enerjiyi artıracak, daha aktif olmayı sağlayacaktır. Kahvaltı yapılmaksızın güne başlamak, halsizlik, konsantre eksikliği, hastalıklara açık hale gelme, sabah yorgunluğu gibi sonuçlar doğurabilir ve bu gün içinde yapılan işlerin veriminin azalmasına sebep olabilir.

Kahvaltı eksikliğini öğle yemeğiyle gidermeye çalışmak da başlıca yapılan yanlışlardandır. Zengin protein içerikleriyle vücutta ağırlık oluşturmayan gıdalarla beslenip güne başlamak yerine öğle yemeğinde bu eksikliği direk olarak gidermeye çalışmak, daha ağır ve daha yağlı yemeklerin olmasından dolayı halsizliğe sebep olabilir. Düzenli kahvaltı yapmak bireyi şeker hastalığı, obezite gibi hastalıklara karşı koruduğu gibi, bağışıklık sistemini de kuvvetlendirip vücuda direnç kazandırır.

Sabah Kahvaltısının Önemi Nedir?

Sabah Kahvaltısının Önemi Nedir?Gün esnasında 5-6 saat aralıklar ile 3 öğünü de düzenli bir şekilde yeriz. Ancak akşam yemeğinden sabaha kadar olan süre çok uzun olduğu gibi, bu süre zarfında kan şekeri oldukça düşmekte ve beyne giden besin miktarı azalmaktadır. Güne kahvaltısız başlamak hem enerjisizliğe hem de beyin aktivitesi bakımdan düşüklüğe sebep olur. Yapılan araştırmalar sabah kahvaltı yapan çocukların derslerinde daha dikkatli ve başarılı olduklarını göstererek bu kanıyı destekler. Ayrıca kahvaltı yapmayan insanlar öğle yemeğine daha çok yüklenmekte bu da şişmanlığa halsizliğe sebep olduğu gibi kilo almanın da başında gelen etmenlerdendir.

Tansiyon gibi rahatsızlıkların da etkisinin hafifletilmesi için kahvaltı yapmak çok önemlidir. Düzenli kahvaltı yapan insanlarda kilo alma sıkıntısının zamanla azaldığı görülür. Ayrıca alınan peynir, yumurta gibi yüksek besin içerikli menüsü sebebiyle bağışıklık sistemini korumakta diğer öğünlere göre büyük bir rol üstlenir.

Kaliteli Bir Kahvaltı için Gerekenler

Kaliteli Bir Kahvaltı için GerekenlerKahvaltı yapmak önemlidir, ancak kahvaltıyı ne tür besinlerle yaptığımız da önemli bir konudur. Sabah kahvaltısında protein-yağ-karbonhidrat dengesinin sağlanması, vücudun genel koordinasyonunu daha verimli bir şekilde gerçekleştirmesi için çok önemli bir nokta teşkil eder. Protein ve karbonhidratın yoğun olduğu besinleri birlikte tüketmek kan şekeri uyumunda yardımcı olur. Ekmeğin yanında peynir, süt, bal, zeytin gibi kan şekeri üzerinde olumlu etkisi olan zengin besinler tüketilmelidir.

Süt ve süt ürünleri kemik sağlığı ve gelişimi için mühimdir. Bunların dışında çiğ sebze ve meyvelerin kahvaltı esnasında tüketilmesi vitamin kaynağı olarak yarar sağlayacağı gibi canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Kahvaltıyı poğaça gibi yağlı ürünlerle geçirmek uzun süreli alışkanlıklarda sağlıklı değildir. Bunun yerine acele edilen durumlarda ekmek arasında peynir domates gibi taze ürünler konularak yenildiği gibi, bu tüketilen gıdanın besin değerini de artırıcı seçenek olacaktır.

Kahvaltı esnasında besin değeri yüksek ve hafif çorbalar da tavsiye edilir. Kahvaltı için tek besinlerle kalmayıp, besin değeri yüksek olan yoğurt pekmez gibi yiyecekleri karıştırarak içine doğal bitkiler ve meyveler ilave edilerek besin kaynakları genişletilebilir ve bu tür besinler bireyi gün içinde daha uzun süre canlı tutabilir.

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda düzenli kahvaltı yapıldığında başarının ve performansın arttığını bilimsel çalışmalar kanıtlamıştır. Aynı zamanda çocuklar üzerinde yapılan çalışmalarda, düzenli kahvaltı yapan çocukların okula devam oranlarının, matematik gibi derslerdeki başarılarının kahvaltı yapmayanlara göre daha fazla olduğu görülmüştür.

Yaşamımızın verimini artırmada bu denli önemli bir öğünün atlanılmaması ve düzenli bir şekilde her gün tekrar edilmesi güne 1-0 önde başlamamızı sağlar. Sıkı ve istikrarlı bir şekilde kahvaltı yapmak ve orta dereceli bir öğle yemeği yemek, akşam yenilen yemek miktarını düşürecek ve daha dengeli bir beslenme stili oluşturacaktır.

Bu yazılara da bakın!

Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelmektedir. Sporu yapanların bir kısmı istediği her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir