16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Organ Nakli Nasıl Yapılır?
Organ Nakli Nasıl Yapılır?

Organ Nakli Nasıl Yapılır?

Organ nakillerini son yıllarda bir hayli duyar olduk. Ülkemizde ilk organ naklinin 1975’te bir anneden alınması ve çocuğuna nakledilmesinin ardından günümüze birçok başarılı organ nakli gerçekleşti. Organ nakli birçoğumuza ürkütücü gelse de başarılı nakillerin nice insanı sevindirmesi ve yapılan açıklayıcı, bilgilendirici çalışmalar insanları biraz da olsa bilinçlendirdi. Ülkemizde organ bağışı hala yeterli düzeye ulaşamamış olsa da istatistikler son yıllarda büyük bir artış olduğu yönünde.

Organ bağışındaki son yıllarda görülen kayda değer artışı halkın bilgilendirilerek bilinçlendirilmesine bağlayabiliriz. Organ naklinin ne olduğundan bihaber olan bir insanın organlarını bağışlamasını bekleyemeyiz. Bu açıdan kamuoyunda yer alan bu tür çalışmaların katkısı yadsınamaz. Araştırmayı pek sevmeyen toplumumuzun çeşitli reklam kampanyalarıyla da olsa bilinçlendirilmesi güzel. Ben de bu yazımda kendi üzerime düştüğü kadarıyla organ bağışı konusunda bilgi vermek istiyorum.

Organ nakli; tıbben tedavisinin mümkün olmadığı durumlarda hastaya, işlevini yerine getiremeyen organın yerine, canlı veya beyin ölümü gerçekleşmiş bir bağışçıdan alınan organın nakledilmesidir. Kısacası hasarlı veya çalışmayan organın yenisiyle değişimidir desek doğru olur.

Organ bağışı ise beyin ölümümüz gerçekleştikten sonra organlarımızın ihtiyacı olan biri için kullanımına izin vermemizdir. 29 mayıs 1979 tarihli ve 2238 sayılı “Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli” hakkındaki kanun gereği organ bağışında bulunabilme yaşı 18’dir. Organ bağışı yapmak için herhangi bir Devlet Hastanesi bünyesinde oluşturulan “Organ Bağışı Büroları”na gidip 2 tanık huzurunda gerekli tahlillerin yapılmasıyla “Doku ve Organ Bağış Belgesi” düzenlenir 2 nüsha halinde doldurulur, biri size biri de İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilir, oradan da Bakanlığa bildirilir.

Tüm organlarınızı bağışlayabileceğiniz gibi, belirli organlarınızı da bağışlayabilirsiniz. günümüzde birçok organın başarılı bir şekilde nakli mümkün. bunlardan bazıları kalp, akciğer, karaciğer, böbrek, pankreas, kalp kapağı, göz korneası, kas ve kemik iliği gibi dokulardır. Bağışlanan organ naillerinin denetimi Sağlık Bakanlığındadır.

Ölümünüzden sonra yapabileceğiniz organ bağışınızın dışında yaşarken bağışlayabileceğiniz organlarınız da vardır. Ülkemizde canlıdan canlıya nakil birçok ülkeye oranla başı çekmektedir. Akrabalık ilişkilerimiz ve kültürümüzden kaynaklanan bu durum yapılan çalışmalarla daha da yüz güldürecek gibi. Canlıdan canlıya böbrek ve yenilenebilen bir organ olması nedeniyle karaciğer nakli yapılabilmektedir.

Her ne kadar endişeleriniz olsa da organ bağışının birçok insanı hayata döndürdüğünü düşünerek bu konuyu araştırın. Maddi, manevi her türlü endişelerinizden yapacağınız araştırmayla arınacağınıza eminim. Hele ki bu endişeniz dini yöndeyse hiç düşünmeden atın kafanızdan bunları. Hangi din hiç kimseye zarar vermeden kurtarılan bir hayata karşı çıkabilir ki? Yazımı organ bağışı hakkında açıklama yapan bir doktorun sözüyle bitirmek istiyorum: “Bırakın toprak üstünde bir parçanız kalsın.

Bu yazılara da bakın!

Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelmektedir. Sporu yapanların bir kısmı istediği her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir