16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Hayat / Ölmeden Önce Pişman Olmamak için Yapılması Gerekenler
Ölmeden Önce Pişman Olmamak için Yapılması Gerekenler

Ölmeden Önce Pişman Olmamak için Yapılması Gerekenler

Çoğumuzun hayatı pişmanlıklarla doludur. Geçip giden yıllarımızda keşke şunu yapmasaydım dediğimiz anlar vardır. Ama onları yapmasaydık da şuan ki tecrübeye sahip olmazdık. Her olaydan ders çıkartarak tecrübe sahibi olmalıyız. Bu kapsamda geçip giden yılların ardına üzülmek yerine daha deneyimli olduğumuz için sevinmeliyiz. Bu kapsamda ölüm kapınızı çalmadan, pişman olmamak için ne yapmanız gerekiyor gelin hep birlikte bakalım.

Ölmeden önce pişman olmamak için yapılacaklar listesi oluşturmalısınız. Bu listeyi oluştururken tecrübelerinizden yola çıkmalısınız. En basitinden ailenizin hayatınıza müdahale etmesine bir son vermelisiniz. Elbette ki sizi bu yaşlara kadar getirdiler. Fakat yine de tam bir müdahale söz konusu olmadığını bilmelisiniz. Bunun için hayatın sizin olduğunu, doğrusuyla yanlışıyla seçimlerinizi kendiniz yapmanız gerektiğini söylemelisiniz. Çünkü çoğu insan bu durumdan pişman olur. Örnek vermek gerekirse;

Annemiz ve babamız yapamadığı hayalleri bizim üzerimizde uygulamaya çalışırlar. Oğlum oku doktor ol, kızım çalış mühendis ol gibi hayatımıza müdahalede bulunurlar. Evet istedikleri gibi de olur. Peki, ya öz benliğimiz, istediğimiz hayatın içinde miyiz, bu hayat bizi mutlu ediyor mu bunu düşünmezler. Bu yüzden ölmeden önce pişman olmak istemiyorsanız, kendiniz seçiminizi yapmalısınız.

Pişman olmamak için ölmeden önce tüm küs olduklarınızla barışmalısınız. Sevdiklerinize sarılmalısınız. Çünkü ölümün ne zaman geleceği belli değildir. 1 saniye sonra hayatta olmayabilirsiniz. Hem kendiniz hem de karşınızdaki kişi için bunu yapmalısınız. Affedebilmeyi bilmelisiniz. Kin tutmamalısınız. Çünkü kin kendinize zarar verir. İç dünyanızı kötüleştirir. Bu yüzden olumlu olmalısınız ve hayata pozitif bakmalısınız. Bardağın boş kısmındansa dolu kısmını görmelisiniz. Böylelikle pişman olmadan hayattan göçüp gidersiniz.

Kimseden bir şey bekleyerek yaşamamalısınız. Çünkü beklentilerin gerçekleşmemesi kişileri mutsuzluğa iter. Bu yüzden her işinizi kendiniz yapmalısınız. Kimseye olduğundan fazla değer vermemelisiniz. Her şeyin karşılıklı olduğunu bilmelisiniz. Arkadaşlarınızla daha çok vakit geçirmelisiniz. İnsanlar arasındaki dengeyi iyi kurabilmelisiniz. Kime ne kadar vakit ayırmanız gerektiğini kimin için nelerden vazgeçtiğinize pişman olmak istemiyorsanız, ölmeden önce mutlaka bu sözlerime kulak vermelisiniz. Böylece pişman olmazsınız.

Duygularınızı kontrollü olarak yaşamak yerine hayatın akışına göre yaşamınızı şekillendirmelisiniz. Kesinlikle duygularınızı ertelememelisiniz. Seviyorsanız söylemelisiniz. Çünkü her şey için çok geç olabilir bunu bilmelisiniz. Sadece sevgide değil, korku, üzüntü birçok konu için geç kalmamalısınız. Bunun sebebi karşınızdaki kişinin ancak sizi söyledikleriniz kadar bilmesidir. Bu yüzden sesinizi açmalısınız ve tüm duygularınızı karşıya aktarmalısınız. Böylece pişman olmadan hayatınızı yaşarsınız.

Hayatımızı sürdürebilmemiz için elbette ki paraya ihtiyaç duyarız. Fakat yıllar geçip gittikçe paranın mutluluk getirmediğiniz anlarız. Sevdiğimiz kişiler bir bir gittikten sonra kıymetlerini biliriz. Oysaki dünyadayken kıymetlerini bilseydik ne güzel olurdu değil mi, elbette ki bu soruya çoğunuzun yanıtı evettir. Bu yüzden çok fazla çalışıp yorulmaktansa ailenize, sevdiklerinize vakit ayırmalısınız. Annenizi, babanızı, ablanızı, abinizi veya çocuğunuzu çok seviyorsunuz değil mi peki günde ne kadar vakit geçiriyorsunuz bu soruyu kendinize sormalısınız. (Oldukça az değil mi?) Çünkü hepimiz kapitalist sistemin kurbanıyız. Bu yüzden pişman olmak istemiyorsanız, hiç yoktansa akşam yemeklerini beraber yemeğe özen göstermelisiniz. Yorgun olsanız dahi birkaç saatinizi onlara ayırmalısınız. Böylece geriye dönüp baktığınızda keşke demezsiniz. Pişman olmazsınız.

Sonuç olarak, zaman kısa, ömrümüz az. Kimse kimsenin ne zaman öleceğini bilmiyor ve karşısındakini kucaklamak yerine kamçılıyor. Bu yüzden iyi olun. Pozitif bakın. Ölmek için gelmedik mi dünyaya? Bu kavga niye? Üç günlük dünyada küs kalmayın. Affedin! Sarılın, kucaklayın birbirinizi… Çünkü insan sevdikçe, sevildikçe mutlu… Sevdikleriyle beraber olduğu sürece güçlü…

Bu yazılara da bakın!

Hamilelikte Giyim Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Giyim Nasıl Olmalı?

Hamilelikte kadınların vücudu çok kısa süre içerisinde çok büyük değişiklikler göstermektedir. Üstelik bu değişiklikler vücudun …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir