16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Menopoz Nedir? Nasıl Karşılamalıyız?

Menopoz Nedir? Nasıl Karşılamalıyız?

Menopoz kadınların korkulu rüyası olarak nitelendirilse de başa gelen bir hastalık veya kötülük olarak nitelendirilmemelidir. Menopoz kadınların belli bir dönemidir ve her kadın zamanı geldiğinde bu evreden geçmeye mecburdur.

Menopozu en basit bir şekilde anlatmak gerekirse adet kanamalarının giderek kesilmesi dolayısıyla üremenin giderek durgunlaştığı ve sonrasında durduğu bir evredir. Nasıl ki ergenlik döneminde üreme fonksiyonlarındaki değişim insanı bütünüyle etkiliyorsa menopozda da durum böyledir. Hormonların değişimiyle vücut inanılmaz bir değişim geçirmeye ve buna uyum sağlamaya çalışır.
Genelde 40-45 yaşlarında başlayan menopozun kadınlar tarafından bu kadar korkulu karşılanması da vücudu olumsuz etkiler. Yaşlılık psikolojisi, estetik kaygılar giderek büyüyerek sosyal yaşamda etkisini gösterir. Hormonların etkisiyle cinsel isteksizlik başlar tabii ki fakat bu cinsel yaşamın son bulduğu anlamına gelmez. Çoğu kadında menopozla birlikte görülen cinsel yaşamlarındaki sönüklük çoğunlukla psikolojiktir.

Östrojen hormonunun azalması kadından kadına farklı tepkilere neden olabilir. Bazı kadınlar menopozu hiçbir olumsuz etki olmadan atlatırken bazıları çok sancılı geçirebilir. Bu durum toplumdan topluma, bakış açılarıyla da şekillenebilir. Bu yüzden psikolojimizin yüzde yüz belirleyici olduğu bu durumda menopozun iyi tanınıp bilinmesi ve kulaktan dolma bilgilerle vücuda yön verilmemesi gerekmektedir.

Menopoz döneminde karşılaşacağınız evreleri önceden bilmek sizi rahatlatacak ve bu dönemi kolay atlatmanızı sağlayacaktır. Menopoz tedavi edilecek bir hastalık değildir bu yüzden hayatınızın bu evresini kabullenmeli ve doğal karşılamalısınız. Vücudunuzun bu dönemi normal bir şekilde atlatıp atlatmadığını kontrol etmek için doktora gitmek şart. Hayatımızın her döneminde olması gerektiği gibi doktor kontrolleriniz menopoz döneminde de ihmal etmeyin.

Menopoz döneminde cinsel yaşamınızın biteceğini de düşünmeyin. Hormonlarınızın azalması, vajinada kuruluk gibi belirtiler değil bakış açınız cinsel yaşamınızda belirleyici olan en önemli etmen. Estetik kaygılarınızı ve korkularınızı bir kenara bırakın ve kendinizi olduğu gibi kabul ederek mutlu olun. Her yaşın farklı bir çekiciliği olduğunu kabul etmelisiniz.

Bu yazılara da bakın!

Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelmektedir. Sporu yapanların bir kısmı istediği her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir