16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Menopoz Hakkında Bilgiler
Menopoz Hakkında Bilgiler

Menopoz Hakkında Bilgiler

Kadınların hayatlarında önemli bir evre olan menopoz dönemi, kadının yumurtalıklarındaki hücrelerin yok olması ile beyinden salgılanan hormonlara yumurtalıklardan yanıt gelmemesi üzerine adet döneminin ve doğurganlık özelliğinin yok olması durumudur. Sadece adette ve doğurganlıkta değişiklikler meydana gelmez. Hormonlarda meydana gelen değişimler ile birlikte kadın vücudunda birçok etkiler yaratabilmekte ve psikolojisinde önemli tahribatlar meydana getirebilmektedir.

Menopoz uzman doktorlar tarafından bir hastalık olarak görülmemektedir. Daha çok kadının yaşamında bir evredir. Her kadında farklı yaşlarda ve farklı etkilerde meydana gelebilmektedir. Genellikle 50’li yaşlarda görülebilen bu evre, bazı durumlarda çok erken yaşlarda da görülebilir. 30’lu yaşında erken menopoz gören ve 55 yaşında da geç menopoza giren kadınlar vardır. Fakat ortalaması ise 40 ve 50’li yaşlar olarak söyleyebiliriz.

Menopoz evresindeki kadında birçok fiziksel değişimler meydana gelebilir. Aslında kadın hormonu olan östrojen hormonunun salgılanmasının yavaşlamasından kaynaklı bir durumdur. Yumurtalıklardaki hücrelerin de azalması ile doğurganlık ve adet dönemleri sona erer. Belirtilerine bakacak olursak adet döneminin düzensizleşmesi ve zamanla sona ermesi, genellikle aniden beliren ateş basmaları diyebiliriz. Ateş basmaları ayakaltlarında çok fazla görülür. Göğüste bir ısınma hissiyle ortaya çıkar ve oradan vücuda yayılır. Diğer belirtilerden birisi de baş ağrısı ve baş dönmesidir. Fakat bu belirtiler menopoz ile alakalı olmayabilir. Sadece yaştan kaynaklı tansiyon hastalığının etkileri olabilir. Menopoz döneminde sıklığı ve şiddeti daha da artar.

Menopozun bir diğer belirtisi ise kilo değişiklikleridir. Birçok kadın bu dönemde kilo aldığını belirtir. Bunun en önemli nedeni ise bu dönemde tiroit faaliyetlerinin yavaşlamasıdır. Fakat tek başına bu yeterli değildir. Kilo almanın en temel sebebi yaşlanmaya bağlı olarak hareketsizleşme ve aşırı yemek yemedir. Bu dönemde bir de yaşlanma psikolojisinin verdiği karamsarlık duygusu da kadınlarda hâkim olur. Mutsuzluk ve iç kapanıklık gibi psikolojik yansımaları olabilir. Tedavisi ise son yıllarda hormon takviyesi yapılarak bu dönemin yavaşlatılması şeklinde yapılabilmektedir. ayrıca psikolojik tedavi yöntemleri ve bu dönemde sağlıklı beslenme çalışmaları gibi tedavileri de vardır.

Bu yazılara da bakın!

Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelmektedir. Sporu yapanların bir kısmı istediği her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir