16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Kıyafet / Mekana Göre Kıyafet
Mekana Göre Kıyafet

Mekana Göre Kıyafet

İnsanların en çok özen gösterdikleri unsurlardan birisidir kıyafet seçimi. Kıyafet seçiminde beğeniler, ilgiler ve zamanın modası ön plana çıkmaktadır. Kimse rahat etmediği ve sevmediği bir kıyafeti giymez ve günümüz modasına uygun giyinmeyi sever. Günümüz modasını da belirleyenler modacılar gibi görünse de defilelerde gördüğümüz kıyafetleri gündelik hayatta çoğu kişinin üzerinde göremeyiz. Büyük defilelerde gördüğümüz kıyafetler daha çok zengin ve sosyete dediğimiz kesime göre tasarlandığını söyleyebiliriz.

Kıyafet seçiminde en belirgin unsurlardan birisi de gidilecek mekândır. Gece bar ve hareketli mekânlara gidilecekse daha rahat kıyafetler tercih edilir. Kokteyl ve davet ise tuvalet ve ağır abiyeler tercih edilmektedir. Gündelik hayatta rahat ve ferah iç açıcı kıyafetler tercih edilir. Yani gidilecek mekânın genel özellikleri kıyafetlerin tarzını da belirler. Hem de ayakkabıya kadar. Erkekler bu konuda daha rahat iken bayanlarda büyük bir önem arz eder kıyafet seçimi. Diğer bayanlar ile pişti olmama durumu, saç modellerinin kıyafetle uyumu, ayakkabı seçimi ve çanta seçimi bayanların hazırlanma sürelerini arttırır.

Aslında daha çok gündelik hayatta giyilecek kıyafetler mekândan çok etkilenir. Mekân dediğimizde de sadece eğlence yerleri değil yaşanılan çevre de çok etkilidir. Kısa şortların moda olduğu günümüzde bu şortları Bağdat caddesinde rahat bir şekilde giyebilirken, bazı semtlerde giyilmesi oldukça sakıncalıdır. Çünkü insanların inanışları ve gelenekleri farklılık gösterir. Yaşanılan şehir giyeceğin kıyafetleri de belirler. İstanbul’da çoğu kıyafeti rahatlıkla giyebilirken bazı şehirlerde her kıyafet giyilemez. Kozmopolit yapıya sahip şehirler yeni modaya hızlı bir şekilde ayak uydururken küçük şehirler geleneksel yapılarını muhafaza edebilmektedirler. Normalin dışında tarzlar insanlara yabancı gelir. Bu da kişinin dışlanmasına neden olur. Şehirler büyüdükçe de modanın da hızla değiştiği görülebilmektedir.

Giyim kuşam denildiği zaman insanların başka insanları eleştirmeleri ve kıyafetlerinden ötürü yargılarda bulunmaları oldukça yanlıştır. Kıyafetlere bakıp şu insan şöyle bu kişi böyle demek dış görünüşü ile insanları yargılamak ve insanlara iftira atmaktır. Dövmeli bir erkek sokakta görüldüğünde serseri olduğu düşünülebilir. Fakat bu dövmeli erkek uzman bir doktor olabilir ve kendisini yargılayan insanın hayatını kurtarabilir. İnsanların tercihleri bugün daha çok çevrenin etkisiyle belirlenmektedir. Bu da özgür toplumun önünde bir engeldir. Tabi ki tercihler insanların gelenek görenek ve adetlerine saygı çerçevesinde olursa daha anlamlı olacaktır. Sonuçta bizlerde sosyal varlıklarız ve toplumdan kendimizi soyutlayamayız.

Bu yazılara da bakın!

Boyu Uzun Gösterme Önerileri

Boyunuz kısa ve bu yüzden daha kilolu mu görünüyorsunuz? O zaman bu yazı tam da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir