16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Güzellik / Limonun Cilde Faydaları Nelerdir?
Limonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Limonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Limon, genellikle ılıman iklimi seven, kışın yapraklarını dökmeyen ağacın meyvesidir. Bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlayan, c vitamini bakımından zengin bir narenciye türüdür. Sarı ve yeşil renge sahip olan limonlar, ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgesinde yetiştirilmektedir. Tadı ekşi olmasına rağmen, hem içi hem de kabuğu vücudumuz için çok faydalıdır.

Limonun kokusu sinir sistemini sakinleştirir ve vücuda enerji verir. Kendinizi zinde hissetmenizi sağlar. İnsanların artık birbirlerine tahammülü yoktur, stresinizi üstünüzden atmak istiyorsanız, günde bir bardak limonlu su içmenizde fayda vardır. Stresin olduğu yerde bağışıklık sistemi zayıflar, bu da vücudunuzu ve psikolojinizi kötü etkiler.

Limonun Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Sindirim sistemini düzenler ve toksinlerden arındırır. Mide şişkinliğine ve yanmalarına iyi gelir. Mide asit oranını düzenlediği için zayıflamak için de kullanılır. Asit oranı yüksek olan kişiler midelerini bastırmak için, sürekli atıştırma eğilimleri içerisindedir ve kolaylıkla kilo alırlar. Sindirim sisteminizin düzenlenmesi için limon yemelisiniz. Kış aylarının vazgeçilmezi olan limon, grip, nezle gibi hastalıklara çok iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek, vücudumuzu dinçleştirir.

Dışarıda aldığımız bakterilerin vücudumuzdan dışarı atılmasını sağlar. Cildin deforme olmasını engeller. Antioksidan özelliği sayesinde kanser hastalığı için alternatif tıp tedavisi olarak kullanılır. Vücudumuza sağladığı yararlara kısaca değindik.

Şimdide limonun cildimize sağladığı yararlara bakalım:

Limonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Limon cildin dokusunu sıkıştırarak, kanamayı durdurur. Vücudunuzda oluşan kesiklerin enfeksiyon kapmaması için kesiklerin olduğu yere limon tedavisi uygulanır. Yine de doktorunuza danışmanız önerilir.

Limon cildin yağlardan arınmasını sağlar. Cildinize limon suyu ile masaj yaparak, yağlardan arındırabilirsiniz. Bu yöntem cildinizi güzelleştirir ve parlaklık sağlar. Cildinizin hava almasını ve ölü hücrelerden temizlenmesini sağlar. Antiseptik özelliği ile ciltteki zararlı bakterileri yok eder.

Akne sorunu yaşıyor ve bir türlü kurtulamıyorsanız. Sivilcelerinizin üzerine düzenli olarak taze limon suyu uygularsanız, kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Akne ve sivilce tedavisine iyi gelen limon, oluşan yara izlerini de ortadan kaldırabilir.

Yaz ayı sonunda oluşan cilt lekeleri ortadan kaldırabilir. Gece yatmadan önce taze sıkılmış limon suyunu, oluşan lekenin üzerine masaj yaparak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Sadece yüzün için değil, eliniz, kolunuz, bacağınız leke nerede ise taze limon sayesinde kurtulabilirsiniz.

Tırnak bakımında kullanabilirsiniz. Çok çabuk kırılan tırnaklarınız var ise, bir kaba limonlu su koyup tırnaklarınızı 10 dakika bekleterek, tırnağınızın kırılmasını engelleyebilirsiniz. Tırnaklarınızda ki sararmaları geçirir.

Uzun süren otobüs yolculuklarında midenizin bulantısını geçirerek rahat bir yolculuk geçirmenizi sağlar.

Dirseklerinin kuru ise ve derinizde dökülme meydana geliyorsa, limon suyu kullanarak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Düzenli olarak günde 5 dakika dirseğinize limon suyu sürdüğünüzde, deriniz ölü hücrelerden arınır ve yumuşar.

Limonun vücudumuza ve cildimize birçok faydası vardır. Fakat çok fazla tüketilmemesi gerekir. Biliyorsunuz ki, her şeyin azı karar, çoğu zarardır.

Bu yazılara da bakın!

Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelmektedir. Sporu yapanların bir kısmı istediği her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir