16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Limon Zayıflatır mı?
Limon Zayıflatır mı?

Limon Zayıflatır mı?

Biz insanlar olarak derdimize çare olarak sunulan her öneriye balıklama atlarız. Özellikle kilo problemi olan insanlar için adeta dönemden döneme bir furya olarak vurup geçen çeşitli zayıflatıcı gıdaları duyarız ve bu gıdalar sanki ilaçmışçasına kapış kapış satılır, bitkisel içerikli kapsülleri çıkartılır.

Doğada her şey bir denge içerisinde üretilmiştir. Yağlanmaya sebep olan besinler olduğu gibi yağ yakmayı kolaylaştıran besinlerde mevcut tabii. Fakat modaya uyup da o dönem hangi besinin moda olduğuna bağlı olarak o besine yüklenmek ne kadar doğru? Doğru değil elbette. Zaten ilaç, kapsül şekline dönüştürülmüş hiçbir besin onun tazesi gibi etkili olmayacaktır. Bu yüzden doktorların açıklamalarını göz önünde bulundurarak öğünlerinize düzenli bir şekilde yayacağınız yağ yakıcı besinler daha çok işinize yarayacaktır. Örneğin yağ yakıcı özelliği olduğu söylenen ananastan gün içinde çok miktarda tüketmek size yarar sağlamaktan çok zarar verecektir.

Ben bu yazımda zayıflattığı sık sık dile getirilen limondan bahsedeceğim. Öncelikle bilmeniz gereken şey limon da dahil hiçbir besinin direkt olarak zayıflamaya etkisi olmadığıdır. Yalnız vücuttaki tepkimeleri dolayısıyla yağ yakımına dolaylı olarak etki edecektir. Limonun dolaylı etkilerine gelecek olursak içerdiği C vitamini sayesinde sizi enerjik ve dinç yapacaktır bu sayede daha çok kalori harcayacak ve yağ yakacaksınız.

Limonun en önemli özelliği de sindirimi kolaylaştırmasıdır. İyi bir idrar söktürücü olan limon, vücuttaki fazla suyu dışarı atacaktır ve dolayısıyla daha hafif bir vücuda sahip olacaksınız. Limonun sıcak suyla tüketilmesi de sık duyulan söylentiler arasında. Sıcak su ve soğuk suyun tek farkı midede kalış süresi olduğunu söyleyen uzmanlar sıcak suyla vücuda alınan limonun daha çok midede kalacağı dolayısıyla daha çok tokluk hissi vereceğini söylüyorlar.

Direkt olarak yağ yakmayan limonun metabolizmayı hızlandırdığı da söyleniyor. Fakat limon asitli bir besin olduğu için tüketirken dikkat etmenizde fayda var. Özellikle mide rahatsızlığı olan kişiler çok dikkat etmeli. Suyla tüketmek midede daha az hissedilmesine sebep olacağı için daha rahat tüketmenize yardımcı olabilir. Kısacası her sabah sıcak su ve limon içmek sizi zinde tutar, evet. Fakat zayıflatıcı mucizevi bir etki beklememelisiniz.

Bu yazılara da bakın!

Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelmektedir. Sporu yapanların bir kısmı istediği her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir