16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Kırmızı Et Yemeli miyiz?
Kırmızı Et Yemeli miyiz?

Kırmızı Et Yemeli miyiz?

Yıllardır süregelen bir tartışma konusu kırmızı et yararlı mı zararlı mı? Yararlı ise ne kadar yemek gerekiyor? Günlük ne kadara kadar tüketmek vücut için faydalı? Ne kadardan sonrası vücuda zarar veriyor? Bilim adamları bu araştırmaların üstünde yıllardır duruyor.

Doktorların sebze ve meyve ağırlıklı beslenin uyarıları ne kadar doğru? Herkes için sebze ve meyve ağırlı beslenmek doğru mu? Öncelikle her besinin yeteri kadar, sınırları aşmadan tüketilmesi gerektiğini biliyoruz. Bu kırmızı et için de geçerli. Bazı araştırmalar et tüketenlerin tüketmeyenlere oranla daha az yaşadığını ortaya koysa da kararında yenilen etin çok faydalı olduğunu ortaya koyan araştırmalar da var.

Aşırı miktarda tüketilen et kalp rahatsızlıklarının çıkmasına neden olabiliyor. Kolesterol seviyesini yükseltip damar tıkanıklıklarına sebep olurken kalp krizine de davetiye çıkartıyor. Fazla kırmızı et tüketimi kilo problemlerine sebep olabilir. Vücutta yakılamayacak kadar et tüketimi direkt olarak depolanacaktır. Ayrıca etteki yağ karaciğerinizde de yağlanmalara sebep olacaktır. Yapılan bazı araştırmalar fazla miktarda etin sinir sistemini de olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor. Ayrıca sindirim sisteminizi, böbreğinizi de fazla yoracak ve hazımsızlığa sebep olacaktır. Apandisit rahatsızlığına sebze ağırlıklı beslenenlerin yakalanmadığı gözlenmiştir.

Önemli bir demir kaynağı olan kırmızı etin yararları da azımsanacak ölçüde değil. Az tüketilmesi kansızlığa sebep olabilir. İçerdiği demirin vücuttaki eksikliği zeka geriliğinden baş dönmesine kadar birçok soruna davetiye çıkartabilir. Kırmızı et B12 vitamini açısından oldukça zengindir ve B12 vitamini zihinsel aktivitelerimiz ve sinir sistemimiz için çok gerekli.

Kaliteli proteinin en yaygın tüketilenlerinden olan kırmızı etin hamilelerde ve çocuklarda özellikle tüketilmesi gerek. Bedensel ve zihinsel gelişime büyük katkı sağlayan kırmızı et aynı zamanda güzelleştiriyor. Saçlarınızı olduğundan daha dayanıklı yapıyor ve sağlıklı tırnaklara sahip olmanızı sağlıyor.

Uzmanlar haftanın sadece bir gününde değil hafta içine yayılmış bir kırmızı et tüketimini daha faydalı buluyor. Tüketilmesi gereken kırmızı et miktarı vücut kilosuna ve yapısına göre değişiklik gösteriyor. Uzmanlar ortalama olarak hafta içine yayarak 500 gramı geçmeyecek şekilde tüketilen etin sağlıklı yaşam için ideal olduğunu belirtiyor.

Bu yazılara da bakın!

Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelmektedir. Sporu yapanların bir kısmı istediği her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir