16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Keten ve Chia Tohumları Gerçekten Faydalı mı?

Keten ve Chia Tohumları Gerçekten Faydalı mı?

Gazetelerde, sağlık dergilerinde veya internet sitelerinde sürekli yeni bilgiler okuruz. Bu bilgileri öyle süsleyerek ve abartarak anlatırlar ki psikolojik olarak, hemen alıp kullanmak isteriz. Aslında bu tutum çok yanlıştır. Ne olursa olsun önce hakkında kısa da olsa bir bilgi sahibi olmalıyız. Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz bitkisel ürünlerden bazıları ise keten ve chia tohumlarıdır. Chia tohumu, son yıllarda duymuş olduğumuz ve ünlülerle birlikte popülerlik kazanmış bir üründür. Keten tohumu ise yıllardır bilinen, kimilerine göre zararlı kimilerine göre faydalı bitkilerdendir. Peki, bu ürünler abartıldığı kadar faydalı mı, yoksa sağlımızı tehdit eden yanları var mı?

Günümüzde düzenli olarak bu tür ürenler ülkemizde zaman zaman popülerlik kazanıyor. Birden tüm doktorlar tavsiye ediyor. Ünlüler kullanmaya başlıyor. Tüm haber siteleri bu ürünlerin reklamını yapıyor. Google Adsense olmak üzere tüm ajans sitelerinde ürünlerin zayıflamaya, kansere iyi geldiği söyleniyor. Kısacası birden tüm ülke bu ürünleri kullanmaya başlıyor.

Aradan 1 yıl geçtiğinde ise bu sefer bu ürünlerin sağlığa zararlı olduğu ve kullanılmaması yönünde haberler çıkıyor. Doktorlar televizyonlarda bu ürünlerin aşırı kullanımının sağlığa zararlarından bahsediyor. Ve sistem sürekli bu şekilde el değiştiriyor. Zaten bu yazıyı sizlere hazırlamamızdaki asıl neden de bu!

Gerçekten chia, keten tohumu gibi ürünler yararlı mı? Sağlığımıza faydalı mı? Uzun vadede yağ yakımı sağlayarak zayıflamamızı sağlayacak mı? Yoksa bu ürünler yabancı ülkeler tarafından gelir kazanma gayesiyle ülkemize sokulup popüler edilen sağlıksız ürünler mi?

Kadinsaglikmoda.com‘un Sağlıklı Yaşam Kategorisi için hazırladığı “Keten ve Chia Tohumları Gerçekten Faydalı mı?” yazısında bu soruların cevaplarını arayacağız.

Chia Tohumu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Chia Tohumu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?Önce chia tohumu hakkında kısaca bilgi vermeye çalışalım. Chia tohumu nedir, faydaları ve zararları nelerdir gibi soruların yanıtlarını öğrenmeden, asla kullanmaya başlamamalısınız. Chia tohumu; Salvia Hispanica adındaki bir bitkiden elde edilir. Nanegiller familyasından olan bu bitki daha çok Arjantin, Meksika, Güney Amerika ve Bolivya gibi ülkelerde yetişir. Peki, son yılların popüler ürünlerinden biri olan chia tohumunu bu kadar cezbedici kılan nedir?

Chia tohumu şu an, zayıflamak isteyen kişilerin en büyük destekçisi konumunda. İçeriğindeki A, B, D, E vitaminleri, omega 3 yağ asitleri, lif ve protein açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan chia tohumu, vücuda hem enerji veriyor hem de tok tutuyor. Bu özelliği sayesinde kilo vermek isteyenlerin işini bir hayli kolaylaştırabiliyor. Elbette sadece chia tohumu kullanarak zayıflamak olmaz. Genel olarak yediklerinize dikkat etmeli ve muhakkak spor yapmalısınız. Diyetisyenler, bir hafta boyunca düzenli olarak chia tohumu tüketenlerin, kan değerlerinde ciddi bir düzelme olduğunu, omega 3 yağ asit seviyelerinin düzene girdiğini belirtiyor.

Peki, chia tohumu nasıl kullanılır? Her şeyin azı karar çoğu zarar mantığını hatırlatmadan geçmeyelim. Chia tohumunu günde 1-2 yemek kaşığı tüketmeniz yeterli olacaktır. Salatalara, yoğurda, mısır gevreğine ekleyerek yediğiniz chia tohumu hem sağlıklı olmanızı hem de kilo vermenizi sağlamaktadır. Çok fazla tüketildiğinde ise karında şişkinlik hissi, mide bulantısı, kusma ve nefes almada güçlük gibi yan etkileri olduğu tespit edilmiştir.

Keten Tohumu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Keten Tohumu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?Gelelim keten tohumuna! Keten tohumu da tıpkı chia tohumu gibi diyet listelerinin vazgeçilmezi. Özellikle kadınlar zayıflama söz konusu olduğunda, her türlü riske girmeye razı oluyorlar. Önünü ardını araştırmadan, önerilen ürünü kullanmak istiyorlar. Keten tohumu zayıflamaya ve kilo vermeye yardımcı bir ürün evet, ama onun da fazlası vücuda zarar veriyor.

Omega 3 yağ asitleri ve B12 vitamini açısından zengin olan keten tohumu piyasada farklı şekillerde bulunmaktadır. Genelde tane şeklinde satılan keten tohumunu, yağ halinde, öğütülmüş olarak veya sıvı halde temin edebilirsiniz. Tane halinde aldığınız keten tohumunu yoğurt ve salatalara ekleyerek kullanabilirsiniz. Müshil etkisi olan bitki bağırsaklarınızı düzene sokarak, sindirim sisteminizin ve metabolizmanızın daha iyi çalışmasını sağlayacaktır. İdeal olan miktar günde 1 yemek kaşığıdır. Yağ haliyle satın aldıysanız, günde sadece 1 tatlı kaşığı içebilirsiniz. Eğer öğütülmüş keten tohumu alacaksınız son derece dikkatli olmalısınız. Ne zaman öğütüldüğünü öğrenmeli ve güvenilir yerlerden almalısınız. Sıvı halde kullanımdaki kasıt ise şudur; piyasada ya demlenmiş, soğuk halde bulursunuz, ya da bitkinin tohumuyla kendiniz çay yapabilirsiniz. Bunda da günlük ideal kullanım miktarı 1-2 fincanı geçmemelidir.

Biraz da keten tohumunun faydalarından bahsedelim. Bağırsakları iyi çalıştırdığı için hemoroid sorununa iyi gelir, kan şekerini, kan basıncını ve tansiyonu düzene sokar. Tokluk hissi verdiğinden ve yağların yakılmasını sağladığından zayıflamaya yardımcı olur. B12 vitamini içerdiğinden unutkanlığa iyi gelir, beynin daha iyi çalışmasını, kişinin gün içerisinde daha zinde ve enerjik hissetmesini sağlar. Keten ve chia tohumları hakkında verdiğimiz bu kısa bilgilerin, araştırma yaparken işinize yarayacağınız umuyoruz.

Bu yazılara da bakın!

Uyku Düzeninin Cilde Etkileri Nelerdir?

Uyku Düzeninin Cilde Etkileri Nelerdir?

Uyku düzeni insanın beden ve ruh sağlığı için en önemli unsurlardan birini oluşturmaktadır. Düzensiz uyuma …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir