16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Hayat / İş Bulmak için İnternet Nasıl Kullanılır?
İş Bulmak için İnternet Nasıl Kullanılır?

İş Bulmak için İnternet Nasıl Kullanılır?

Yeni mezun olan kişiler ve işsiz kalmış olan insanlar iş arama süreçlerinde işsiz kaldıkları dönemin daha kısa olmasını istedikleri için daha hızlı iş bulmanın yolunu ararlar. İş arama sürecinde günümüz teknolojisinin nimetlerinden yararlanana birçok insan kısa süre içerisinde iş bulmuş ve hayatına kaldığı yerden devam etmiştir.
İnternet üzerindeki iş arama ve iş ilanı verme siteleri ilk kurulduğu dönemlerde pek güvenilmediğinden kullanımları yaygın değildi. Ancak günümüzde internet üzerinden iş ilanı vermek ve internet üzerinden iş başvurusunda bulunmak daha hızlı sonuç verir oldu.

Hız çağında yaşadığımız şu yıllarda işverenler için eleman bulmanın, iş arayanlar için de iş bulmanın en iyi yolu online olarak başvuru yapmaktan geçiyor. Ancak bu iş bulma ve işçi arama siteleri yaygınlaştıkça kötüye kullanımlar da ortaya çımaya başladı. Bu durumlardan korunmak ve önüne geçmek adına ilanlara yapılan başvurularda biraz daha seçici olmakta fayda olacaktır.

İnternetten İş Başvuru Şartı Nedir?

İnternet üzerinden iş başvurusu yapabilmek için öncelikle iş ilanlarının olduğu platformlar araştırılmalıdır. Günümüzde yüzlerce iş bulma sitesi aktif ve kaliteli bir şekilde çalışmaktadır. Ancak bunların içinde güvenlik önlemleri alınmış olsa da bazı firmalar yalancı çıkmaktadır. Bu sebeple firma seçip iş başvuruları yaparken firmaların profesyonel olduklarını öğrenmek için firmaların internet sitelerine bakmakta fayda olacaktır.

Kariyer üzerinde ilerlenmek istenen yol kesin şekilde belirlenmeli ve iş başvuruları bu yönde çalışmalar yapan firmalara yapılmalıdır.

İş başvurusu yaptığınız firmalara sistem üzerinden ön yazı göndererek öz geçmişinizi incelemeleri için dikkatlerini çekmiş olursunuz. Ön yazınıza hangi alanda gelişmek istediğinizi çok uzun cümleler kurmadan özet bir şekilde belirtmelisiniz.

İş başvurusu yapacağınız site üzerindeki profilinizde öz geçmişiniz açık ve net olmalıdır. Sahip olmadığınız özellikleri eklememeli ve işverenlere yalan söylememelisiniz. Aksi halde saygınlığınızı yitirirsiniz.

İş Bulma Sitelerinde Özgeçmiş Nasıl Oluşturulur?

İş Bulma Sitelerinde Özgeçmiş Nasıl Oluşturulur?İş bulma sitelerinde eğer aday girişi yapacaksanız ilk olarak üye ol butonuna tıklayarak ön bilgi formunu doldurup üye olmanız gerekmektedir. E-mail adresinize gelen aktivasyon maillerini kontrol ederek aktivasyonu sağladığınızda profiliniz aktif hale gelmiş olacaktır. Profilinizi güncelledikten sonra öz geçmişinizi doldurmak ve iş başvurusu yapmak için şu adımları izlemeniz gerekecektir;

•Sitedeki ‘öz geçmiş oluştur’ butonunu tıklayarak otomatik direktifleri takip edip geçmiş eğitim ve iş bilgilerinizi girmelisiniz.
•Site üzerinde oluşturduğunuz öz geçmişlerinize sosyal sorumluluk projelerinizi, daha önce yer aldığınız seminerleri de ekleyerek sosyal anlamda da hangi konumda olduğunuzu işverenler ile paylaşmış olursunuz. Bu sayede iş bulmada rakiplerinizin önüne geçmiş olabilirsiniz.
•Site üzerinde öz geçmişinizi detaylıca ve dürüst bir şekilde doldurduktan sonra yüzünüzün net göründüğü bir fotoğrafınızı da profilinize eklemeniz çok faydalı olacaktır. İşverenler sizin nasıl biri olduğunuzu yalnızca öz geçmişiniz ile değil fiziksel olarak da görmek isteyebilirler.
•Profiliniz hazır olduktan sonra dilerseniz kendinizi kısaca anlatabileceğiniz bölüme nasıl bir iş aradığınızı da yazabilirsiniz.

İş Bulma Sitelerinde İş Nasıl Aranır?

İnternetten İş Başvuru Şartı Nedir?

  • İş bulma sitesi üzerinde profilinizi oluşturduktan sonra iş aramak için iş arama bölümüne tıklamalısınız. Bu noktada seçimleri sınırlandırarak size uygun iş ilanlarının yer aldığı listeye ulaşabileceksiniz.
  • Arama bölümüne çalışmak istediğiniz şehri işaretleyerek işlemlere başlayabilirsiniz. Şehri seçtikten sonra mesleğinize uygun ya da çalışmayı düşündüğünüz sektörleri işaretlemelisiniz. Bu şekilde bir filtreleme oluşturduktan sonra arama yaptığınızda çok daha uygun ilanlar liste halinde karşınıza çıkacaktır. Beğendiğiniz ilanların yanındaki başvur butonuna tıklayarak da firmaya öz geçmişinizi göndermiş olursunuz.
  • İş bulma sitelerinin filtreleme özellikleri sayesinde adaylar fazla vakit kaybetmeden kendileri için en doğru işlere ulaşıp başvurabilmektedirler.

Bu yazılara da bakın!

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Günümüze kadar gelmiş geçmiş medeniyetlerin hepsi neredeyse altınla ilgilenmişler. İnka topluluğu altına ‘Güneşin Teri’ demiştir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir