16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Hayat / İnsan Vücudu Hakkında Bilinmeyen Gerçekler
İnsan Vücudu Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

İnsan Vücudu Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Vücudunuzun, harika bir mekanizma olduğunun farkında mısınız? Solunum, sindirim, dolaşım sisteminizin çalışmasını hayal edebiliyor musunuz? Komutların beyninizde şekillenip gerekli sinir hücrelerine iletilerek hesap edemeyeceğiniz kadar kısa sürede gerçekleştirilmesini bile düşünmek, ne kadar harika bir mekanizma olduğunu tanımlayabilir.

Duygularınızın, hareketlerinize ve yüzünüze yansıması istem dışı gerçekleşir. Acıkmak, susamak veya yemeği fazla kaçırmak… Vücudumuzun harika şekilde işleyen bir mekanizması var. Bir şekilde bu sistemde çıkan bir sorun, hemen etkisini de gösteriyor ve belki de hayat yaşanmaz hala geliyor. Organlarınızdan herhangi birinin çalışmasında yaşanan bozukluk tüm vücudunuzu etkileyen sonuçlara neden oluyor.

Harika bir sistem olan vücudunuz ile ilgili bilmediğiniz gerçeklerden kısaca bahsetmek istiyoruz. Biraz eğlenceli, biraz ilginçler; ama hepsinin gerçek olduğunu bilmeniz gerekiyor. İşte insan vücudu hakkında bilinmeyen gerçekler:

“Kadınların göğsü yağdan oluşur.”

Sağlıklı ve normal bir kadın göğsünde, vücudundaki yağın % 4 – 5 kadarını bulundurur ve her göğüs yaklaşık 500 gram ağırlığındadır.

“Sol akciğer, sağdan daha küçüktür.”

İnsanların sol akciğerleri, sağ akciğerlerinden daha küçüktür. Bunun yeni ise kalp için yere ihtiyaç olmasıdır. Aynı zamanda bir akciğerin yüzey alanı bir tenis sahasının büyüklüğüne eşittir. Tenis sahası ise 23,77 metre uzunluğunda, 10,97 metre genişliğindedir.

“Dişleriniz siz doğmadan oluşmaya başlar.”

İnsanların dişleri, doğumdan 6 ay önce yani hamileliğinde 3. ayından sonra oluşmaya başlar. Bu nedenle de her 2000 bebekten 1’inin doğduğunda dişleri vardır.

“Kalp, yaklaşık 10 metre uzağa kan fışkırtabilir.”

İnsan kalbinin muhteşem bir mekanizma olduğunu biliyorsunuz. İnsan kalbi, inanılmak güçlüdür ve ürettiği basınç sayesinde yaklaşık 10 metre uzağa kan fışkırtabilir. Yumruğunuz kadar olan kalbiniz, tüm vücudunuza nasıl kan pompalıyor sanıyorsunuz.

“Gözlerin büyüklüğü asla değişmez.”

Bebeklerin kocaman gözlerine birçoğumuz hayran oluruz. Aslında bebekken sizinde gözleriniz kocaman görünüyordu. Bebekken gözlerinizin büyüklüğü ne kadarsa, büyüdüğünüzde de aynı büyüklükte olur. Bebeklerin, ilk doğdukları zaman da gözleri mavi olur. Bunun nedeni de; deriye ve saça da renk veren melanin pigmentleri henüz çalışmaya başlamamıştır.

“Erkekler uyurken, saat başı ereksiyon yaşar.”

Erkekler genel olarak ereksiyon halinde uyanırlar. Erkeklerin uyurken her saat başı veya bir buçuk saatte bir ereksiyon yaşarlar. Bunun nedeni ise kan dolaşımı ve sürekli testesteron üretilmesidir.

“Sarışınların daha çok saçı vardır.”

Ortalama bir insanın başında, 100 bin saç folikülü vardır. Ama bu oran sarışında 146 bindir. Bu nedenle de sarışınların daha çok saçı vardır.

“Tüm vücuttaki en fazla ter bezinin bulunduğu yer ayaktır.”

Bir insanın ayağı, her gün yaklaşık yarım litre ter üretir. Tüm vücutta en fazla ter bezinin bulunduğu nokta ayaklardır ve her ayakta yaklaşık 125 bin ter bezi bulunur.

“Kanın vücutta dolaşma hızı, 60 saniyedir.”

Bir damla kanın, kalbinizden çıkıp başka yere gitmesi ve sonra kalbe geri dönmesi, 20 – 60 saniye arasında gerçekleşir.

“Gülümsemek, somurtmaktan kolaydır.”

Gülmek, somurtmaktan daha kolaydır. Bunun nedeni ise gülmek için 7 kasımızı, somurtmak için 43 kasımızı kullanırız. Bu yüzden sıklıkla gülmek sizi daha az yoracaktır.

“Herkesin kokusu kendine hastır.”

Her insan, kendine özgü ve ayırt edici bir kokuya sahiptir. Örneğin bebekler annelerinin kokusunu tanır ve bu nedenle annelerinin kucağındayken ağlamayı bırakırlar.

“Kulaç uzunluğunuz vücudunuzun uzunluğuyla aynıdır.”

İki kolunuzu yere paralel açıp, bir elinizden diğer elinize olan mesafeyi ölçün. Bu oran boyunuzla hemen hemen aynı olacaktır.

Bu yazılara da bakın!

İş Bulmak için İnternet Nasıl Kullanılır?

İş Bulmak için İnternet Nasıl Kullanılır?

Yeni mezun olan kişiler ve işsiz kalmış olan insanlar iş arama süreçlerinde işsiz kaldıkları dönemin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir