16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Hayat / Hamilelikte Giyim Nasıl Olmalı?
Hamilelikte Giyim Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Giyim Nasıl Olmalı?

Hamilelikte kadınların vücudu çok kısa süre içerisinde çok büyük değişiklikler göstermektedir. Üstelik bu değişiklikler vücudun orantısını da bozmaktadır. Bölgesel bir kilo alma söz konusu olduğundan kıyafet seçimi gittikçe zorlaşmaktadır. Gebelikte vücutta ilk büyümeye başlayan bölge göğüslerdir. Gebeliğin ilk üç ayında göğüslerde hızlı bir şekilde hacim artması gözlenmektedir. Bu dönemde yapılan en büyük hata göğüs ölçülerinden daha büyük sütyenler kullanmaktır. Oysaki ilk üç ayda göğüs dokusuna uygun ve tam göğüs ölçülerinde, geniş askılı ve geniş balenli sütyenler tercih edilmelidir.

Bazı kadınlarda bu dönemde göğüsler beklemeden çok daha fazla bir büyüme gösterebilmektedir. Bu şekilde ileri derecede büyümüş göğüsler için, hamile kadınların geceleri uyurken de sütyen takmaları gerekmektedir. Hamilelikte en sık karşılaşılan problem göğüs deformasyonudur. Bunun sebebi ise göğüs dokusuna uygun destek vermemektir. Unutulmamalıdır ki göğüs dokusu bir defa deforme oldu mu geri dönüş söz konusu değildir. İç çamaşırı seçilirken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da çamaşırın yapıldığı malzemedir. Hamile kadınlar kesinlikle sentetik çamaşır kullanmamalıdır ve iç çamaşırların pamuklu olmasına özen göstermelidir.

Hamilelikte Kıyafet Seçimi

Hamilelikte Kıyafet Seçimi

  • Hamilelikte serinlik çok önemlidir. Bu yüzden, polyester ve naylon gibi vücut ısısını arttıracak malzemelerden kaçınılmalıdır. Daha çok pamuklu giyecekler tercih edilmelidir.
  • Hamilelikte önemli olan diğer bir faktör de elbiselerin boyutlarıdır. Kesinlikle vücudu saran kıyafetlerden uzak durulmalıdır. Beli sıkı olmayan etekler veya pantolonlar bebek için de anne için de çok mantıklı bir seçim olacaktır.
  • Hamile bir kadın için ideal bir kıyafet açık renkli, seyrek dokulu ve geniş olmalıdır.

Hamilelikte Ayakkabı Seçimi

Hamilelikte Ayakkabı SeçimiHamilelikte ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ayakkabının topuk yüksekliğidir. Ayakkabı topuğunun ayak tabanının iki katı yüksekliğinde olması tavsiye edilmektedir. Bu yükseklik hem sırt hem de bacakların sağlığı için çok önemlidir. İkinci önemli nokta da ayakkabının yapıldığı malzemedir. Ayakların havasız kalmasını önlemek amacıyla deri gibi doğal malzemeden yapılmış ayakkabılar kullanılmalıdır. Hamileliğin son aylarında girerken eğilip kalkma zorluğu yaşanacağından, bağcıklı olmayan ayakkabıların tercih edilmesi daha uygun olmaktadır. Kış mevsiminde ise cırt cırtlı ya da fermuarlı olan botlar hamileler için büyük kolaylıklar sağlamaktadırlar.

Şık Giyinmek İsteyen Hamileler için

Şık Giyinmek İsteyen Hamileler içinÜlkemizde şık giyinmek isteyen hamileler için çok alternatif bulunmamaktadır. Sadece belirli markaların hamile reyonlarında şık kıyafetler bulabilmektedirler. Bu yüzden, hamile kadınlar bir tasarımcıdan yardım alabilirler. Bunu yapabilecek maddi durumları bulunmuyorsa kendileri evde değişik dizaynlar yapabilirler.

İş kıyafetleri

İş kıyafetleriHamilelere uygun kıyafet satan mağazalarda iş yerinde giyilebilecek kıyafetler bulmak mümkündür. İş yerinde bütün gün masa başında oturmak zorunda olan hamile kadınlar için uzmanların önerileri jarse tunikler ve uzun eteklerdir. Uzmanlar, çalışan hamile kadınların kesinlikle pantolon giymemesi gerektiğini vurguluyorlar.

Hamilelikte Korse Kullanımı Zararlı Mıdır?

Hamilelikte Korse Kullanımı Zararlı Mıdır?Hamilelikte korse kullanımı sakıncalı olmadığı gibi aksine faydalıdır. Karnı fazla büyük olan kadınlar ve ikiz çocuk taşıyan kadınlarda, birden fazla doğum yapmış olan kadınlarda korse kullanılması çok faydalı olmaktadır. Bu kadınlarda destek amaçlı gebelik korsesi kullanımı basınç hissini ve karın sarkmasını engellediği için ve ayrıca bele binen yükü azalttığı için çok rahatlatıcı olmaktadır. Bu da bel ve kasık ağrılarını azalmakta ve kadının daha konforlu bir hamilelik geçirmesini sağlamaktadır. Ancak burada önemli olan nokta, korsenin hamileler için satılan özel korse olmasıdır. Bu korseler ülkemizde çok az yerlerde bulunmaktadır.

Hamilelik Döneminde Giyilmemesi Gerekenler

Hamilelik Döneminde Giyilmemesi GerekenlerHamilelikte ne giyileceğine karar verecek olan tabi ki kişinin kendisidir. Ancak uzmanlar bazı kıyafetlerin çocuk ve anne için çok zararlı olduğunu söylemektedirler. Hamilelikte, beli sıkan sıkı giyecekler ve kemerlerden, naylon ve sentetik iç çamaşırlarından, sıkı ve sert sutyenlerden, yüksek topuklu ve ayağa tam oturan ayakkabılar, karın ve göbek kısmını sıkan kıyafetlerden, dar pantolonlardan ve bacağı sıkan çoraplardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Bu yazılara da bakın!

İş Gününü Verimli Geçirmenin Yolları

İş Gününü Verimli Geçirmenin Yolları

Mutlu olmanın vücudumuzda ve iç huzurumuzda yarattığı etki her anlamda bizi olumlu etkiler. Bu nedenle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir