16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Güzellik / Fondöten Nasıl Seçilmeli? Nasıl Uygulanmalı?
Fondöten Nasıl Seçilmeli? Nasıl Uygulanmalı?

Fondöten Nasıl Seçilmeli? Nasıl Uygulanmalı?

Kusursuz bir makyajın ilk ve en önemli adımı fondötendir. Bugün piyasada pek çok çeşit fondöten bulunmaktadır. Cildin pürüzsüz bir görüntüye sahip olabilmesi için fondöten seçimine ve uygulanmasına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü, yanlış seçilen veya kötü uygulanan bir fondöten ciltteki bütün makyajın daha kötü görünmesine sebep olur.

Öncelikle doğru bir fondöten seçebilmek için kişinin cildini çok iyi tanıması gerekmektedir. Cilt yapısını ve rengini iyi anlayabilmek fondöten seçiminde en önemli husustur. Dört adet cilt tipi bulunmaktadır. Kuru ciltler, sivilceli ve gözenekli ciltler, karma ciltler ve yağlı ciltler. Cilt tipinin hangi sınıfa girdiği öğrenildikten sonra hangi cilt tipi için hangi fondöteni kullanılacağını bilmek gerekmektedir.

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

Cilt Tipine Göre Fondöten Seçimi

  • Kuru ciltler için, likit ya da nemlendicili fondötenler kullanmak daha uygun olmaktadır. Çünkü pudralı fondötenler kuru ciltleri yıpratmaktadır.
  • Sivilceli ve gözenekli ciltler için, yoğun yapılı olmayan fondötenler tercih edilmelidir. Yoğun yapılı fondötenler sivilceleri kapatmak yerine daha da belirgin hale getirmektedir. Bu cilt tipinde salisilik asit içeren fondötenler çok başarılı olmaktadır. Ancak bu tip fondötenle birlikte kapatıcı da kullanmak gerekmektedir. Fondöteni uygulamadan önce sivilceli bölgeler kapatıcı ile tamamen kapatılmalıdır.
  • Karma ciltler için, birden fazla türde fondöten kullanılmalıdır. T bölgesi için pudralı fondötenler daha uygun olmakla beraber, yanaklar için nemlendiricili fondötenler tercih edilmelidir.
  • Yağlı ciltler için, su bazlı veya yağsız formüllü fondötenler tercih edilmelidir. Bu ciltler için en uygun tercihler pudra ve likit fondötenlerdir.

Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz?

Hangi Cilt Tipine Sahipsiniz?Cilt tipinizin hangi sınıfta olduğunu öğrenmek için, öncelikle cildi iyice temizlemek gerekmektedir. Daha sonra beyaz bir kağıt beşe bölünerek; alın,çene, yanak ve burun bölgelerine ayrı ayrı yapıştırılmalıdır.Yapıştırılan kağıtlar iyice bastırılarak birkaç dakika beklenmelidir. Bu işlemden sonra kağıtların hepsi cilde yapışıp kalıyorsa yağlı bir cilde sahip olduğunuz söylenebilir.Eğer kağıtlardan hiçbiri cildinize yapmışmıyorsa cildinizin kuru olduğu söylenilebilir.Fakat sadece alın ve çene bölgesindeki kağıtlar yapışıyor ise cilt tipinizin karma olduğu söylenebilir.

Fondöten Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

Fondöten Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer HususlarFondöten seçerken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de ortamın ışığıdır.Fondöten alınırken ortamın ışığı genellikle beyaz olduğundan, renk seçiminde hata yaşanabilmektedir. Renk seçiminde hata yapmamak için, fondöten sarı ışık altında test edilmelidir.Ayrıca, fondöteni bilek kısmına değil çene kısmına uygulamak doğru bir tercih yapmak için daha doğru olabilmektedir.Renk seçimi ile ilgili dikkat edilmesi gereken konulardan biri de fondöten rengi ile ten rengi arasındaki uyumdur.Fondöten, ten rengi ile birebir aynı olmak zorundadır.Ten renginden daha koyu ya da daha açık olan fondötenler doğal görüntü elde edilmesini engellemektedir.

Fondöten Nasıl Uygulanmalıdır?

Fondöten Nasıl Uygulanmalıdır?Cilde en uygun olan fondöten seçildikten sonra sıra bu fondöteni cilde uygulmaya gelmektedir.Fondöten cilde uygulanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus fondötenin cilde ne aracılığıyla uygulandığıdır.Fondötenin cilde uygulanması aşamasında en sık karşılaşılan hata fondötenin el aracılığıyla cilde sürülmesidir.Fondöten cilde kesinlikle fırça ya da sünger kullanılarak uygulanmalıdır.Bu şekilde hem daha az ürün kullanılacaktır hem de fondöten tene daha iyi bir şekilde yedirilmiş olunacaktır.Fondöten uygulmasında en doğru tercih fırça ile sürme işlemidir.Fırçalar ile şakak,çene boyun birleşim bölgesi,burun kanatları gibi sürülmesi zor olanlara kolayca uygulama yapmak mümkün olabilmektedir.

Fondöten cilde uygulanmadan önce cilt mutlaka temizlenmeli ve fondötenin ciltte kalma süresini arttırmak için yüze primer uygulanmalıdır. Fondöteni uygularken en önemli püf nokta ise fondötenin saç dipleri ile uyumudur.Saç diplerine iyice sürülmemiş olan fondötenler yüzde bir maske varmış izlenimi yaratabilmektedir.Bu bölgeye uygulanan fondöten miktarı yüzün diğer bölgelerine uygulanandan daha ince bir katman şeklinde olmalıdır.Bu şekilde olmadığında, makyaj uygulandıktan bir süre sonra saç diplerinde oluşan ter ile fondöten saça bulaşıp istenmeyen bir görüntü yaratabilmektedir.

Bu yazılara da bakın!

Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Cilt Bakımı Tavsiyeleri

Cildinizin yaşınızın aynasıdır. Ona ne kadar iyi bakarsanız yaşınızı da o kadar küçük gösterecektir. Yılların …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir