16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Evlilik / Evlilik Kader mi? Doğru Kişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Evlilik Kader mi? Doğru Kişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Evlilik Kader mi? Doğru Kişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Evlilik; birbirini seven ve bir ömür birlikte olmak isteyen iki kişinin, ailelerinin de rızasını alarak, dinen ve kanunen belirlenen bir dizi yaptırımlar ile korunan aile müessesini başlatma işlemidir denebilir. İfade etmek, tanımlamak kolay gibi görünse de böyle bir kişiyi bulmak, bulduğunuzda o kişi olduğunu anlamak, sonrasında kendinizden “Gerçekten bu kişiyle evlenmek istiyor muyum?” sorusuna cevap verecek kadar emin olmak, gerçekten zor bir süreçtir. Çünkü bu karar, iki büyük aileyi de bağlar ve kişinin tüm geleceğini etkiler.

Günümüzde ikili ilişkiler, değişen sosyal değerlerin de etkisiyle çok kolay başlayabiliyor, çok kolay yaşanabiliyor. Yine aynı sebeplerle de çok kolay bitebiliyor. Tanıştığınız, beğendiğiniz, sevdiğiniz ve kalan ömrünüzü birlikte geçirmek istediğiniz kişi doğru kişi mi diye defalarca düşünmekte yarar bunuyor. Aksi takdirde, sizi yıpratan bir evlilikle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Evlilik Kader mi?

Evlilik Kader mi?Evliliğin kader olup olmaması, tamamen kişinin kendi elindedir. Kader; İslam dini tarafından varlığı kabul edilen, ancak yinede kişilere seçme şansı verildiğinden, değiştirilebileceğine inanılan bir kavramdır. Bu yüzden evlenme kararı alırken, karşınızdaki kişiyi olabildiğince her yönüyle tanımaya çalışıp, size ve evliliğe uygun mu diye bakmak en doğrusu olacaktır.

Evleneceğiniz kişi kadar, kendinizi de tanımaya çalışmak gerekir. Ne istiyorsunuz, ne bekliyorsunuz evlilikten? Duygu yoğunda; sevgi, saygı dolu romantik bir evlilik mi yoksa refah düzeyi yüksek olsun yeter mi? Bu ve benzer soruları kendinize sorarak, beklentilerinizi iyi anlamak, ileride doğabilecek sorunları en aza indirmek, doğru bir evlilik yapmak için gereklidir.

Doğru Kişi mi?

Doğru Kişi mi?Karşınızdaki kişi, doğru kişi mi sorusunun tek doğru cevabını siz verebilirsiniz. Evlilik öncesi süreçte, kişiyi iyi çözümlemek ve kendi beklentilerinizi karşılayabiliyor mu anlamaya çalışmak, bu soruyu cevaplamak için gereklidir. Ancak genel olarak söylemek gerekirse; sürekli “ben” değil de “biz” diyorsa, en ufak bir seçim gerektiren durumda fikrinizi soruyorsa, gelecek ile ilgili planlarına sizi de dahil ediyorsa, yanındayken kendinizi güvende, iyi ve mutlu hissettiriyorsa, sizin sorunlarınızla kendi sorunu gibi ilgileniyorsa, ailenizle tanıştırdığınızda aldığınız tepkiler olumluysa, sizi önemsiyor ve gerektiği kadar kıskanıyor; ama boğucu, bunaltıcı tepkiler vermiyorsa karşınızdaki kişi doğru veya doğruya en yakın kişi denebilir.

Doğru kişi sandığınız kişi bile, birlikte yaşamaya başlayınca gözünüzde değeri değişebilir, beklentileriniz değişebilir. Bu, evliliği bitirmek için acele karar almanıza sebep olabilecek bir durum olabilir. Sabırlı olmak, ilişkiyi evliliği yürütmeye çalışmayı seçmek, biraz özveri gerektirebilir. Unutulmamalıdır ki en az sizin kadar, karşınızdaki kişi için de zor bir süreçtir evlilik. Alışkanlıkların değişmesi, sorumlulukların artması, yeni kimlikler ve roller edinilmesi, kişiyi oldukça zorlayacak bir dönemdir.

Evlilik Tamam ama Ne Zamana Kadar?

Evlilik Tamam ama Ne Zamana Kadar?Pek çok sorular cevaplandı, pek çok aile büyüğüne danışıldı, izlenildi-öğrenildi ve sonunda bir evlilik yapıldı. Geleneksel Türk aile yapısında boşanma; çok hayati bir tehlike yoksa kolay kolay kabul gören bir durum değildi. “Bu eve ancak ölün döner” denilen pek çok kadın, gittiği veya gönderildiği evde, deyim yerindeyse “Kan kusup, kızılcık şerbeti içtim diyen” kadınlar oldular. Değişen toplumsal yapı ile kadınlar da artık kendi ayakları üzerinde durabiliyor, aileleri de bu durumu sonuna kadar destekleyebiliyor.

Evlilik kişilerin ruh sağlığını, beden sağlığını bozacak kadar kötü bir hale geldiyse; dayak, hakaret, aşağılanma, hor görülme gibi bir dizi kötü muamele söz konusuysa, birkaç kez denendiği halde düzeltilemiyorsa, evliliği koruyan kanunların da doğrultusunda, evliliğin bitmesi daha iyi olabilir.

Bu yazılara da bakın!

Evlilik Bütçesi Nasıl Yapılır?

Evlilik Bütçesi Nasıl Yapılır?

Evlilik teklifinin edildiği gün her iki taraf da anın romantizmi ve heyecanı ile dünyayı tozpembe …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir