16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelmektedir. Sporu yapanların bir kısmı istediği her şeyi yiyebilmek ve kilo almamak için, bir kısmı sağlıklı yaşamak istediği için çoğunluk kısmı da kilo vermek için yapmaktadır. Her üç amaç için de spor yapanların spor geçmişlerinde mutlaka spor salonlarına yazılmak ve o atmosferde spor yapma çabası içine girme tecrübesi yaşanmıştır. Ancak düzenli devam ettirilemeyen bu spor salonu maceraları yüzünden de çok fazla para kayıpları yaşanmıştır.

İnsanların bahaneler üretip salona devam etmediğini çok iyi bilen spor salonu işletmecileri de üyelik ücretlerini yıllık alarak gelmeyen öğrencileri üzerinden büyük karlar sağlamaktadır. Günümüzde neredeyse adım başı bir spor salonu olmasına rağmen insanların spor salonlarına düzenli gidemiyor olmaları da ayrı bir çelişkidir. Ancak gerçekten spor yapmak isteyen insanlar için değil salon herhangi bir ekipmana dahi gerek olmayacaktır. Gerçekten sağlıklı yaşamak, sporu bir alışkanlık haline getirebilmek için sabit bir mekâna ihtiyacınız olmaksızın ev ortamınızda da sporunuzu yapabilirsiniz.

Spor Salonlarına Kimsenin İhtiyacı Yok

Gerçekten spor yapmayı isteyenler için spor salonlarına hiç ihtiyaç yok. Evinizin konforunda istediğiniz kıyafeti giyerek istediğiniz hareketleri yaparak sporunuzu uygulayabilirsiniz. Üstelik kimseye rezil olmak gibi bir derdiniz de olmayacağı için bu konfora alışınca sporu asla bırakamazsınız. Evde spor yapmak için günde sadece 20 dakikanızı ayırmış olsanız bile etkili olacaktır. Her gün yapacağınız 20 dakikalık egzersizler ilk başlarda kondisyon sağlamanıza yardım edecektir. Devam eden günlerde 20 dakikalık egzersiz ritüeliniz size çocuk oyuncağı gibi gelmeye başlayacaktır. Kaslarınız güçlendikçe 20 dakika içine daha fazla hareket sığdırıp daha çok kalori yakmaya devam edeceksinizdir.

Haftada 1-2 Kere Açık Hava Sporu ile Desteklenmeli

Evde başladığınız spor harika gidiyor ama biraz daha performans artışı sağlamak için farklı arayışlar içine giriyorsanız bu kesinlikle açık havada oksijenden faydalanmak olmalıdır. Evde yaptığınız sporunuzu ritüel haline getirdikten sonra haftanın birkaç gününde en az yazım saat olacak şekilde yürüyüşler yapmanız sağlığınızı ve spor programınızı çok olumlu yönde destekleyecektir.

Oksijenin alınmasıyla birlikte hücrelere daha fazla oksijen içerikli kan ulaşacak ve bu sayede hücreler oksijen ile birlikte yağ hücrelerini yakmak ve kas yapılandırmak için çalışacaklardır. Dışarıda yapacağınız yürüyüşlerde teknik geliştirip bu şekilde bir yürüyüş programını takip etmeniz çok fazla zaman harcamadan yüksek miktarda kalori yakmanızı sağlayacaktır. Bu sebeple kahvaltılarınıza ve yemeklerinize dikkat etmelisiniz. Sabah kahvaltısı nasıl olmadır hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

Açık havada yapacağınız yürüyüşlerde 5 dakika tempolu yürüyüş 2 dakika hafif koşu şeklinde yürümeniz kardio etkisi yaratacak ve kalp sağlığınızı destekleyecektir. Dilerseniz dakika sayısını kondisyon kazandıkça arttırabilir dilerseniz de bu şekilde devam edersiniz. Ancak evde yapılan sporu bu şekilde desteklemeniz ev sporunuzun etkisini arttıracaktır.

Spor İnsan Psikolojisini Olumlu Yönde Destekliyor

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre düzenli yapılan sporlar sayesinde beden enerjisini atabiliyor ve beyin çok daha sağlıklı hale gelebiliyor. Sağlıklı beyinler ve sağlam psikolojiler için düzenli spor yapılması gerektiğini vurgulayan uzmanları dinleyip siz de evde spora başlamak isterseniz şu hareketleri 20 dakika boyunca yapabilirsiniz;

  • Şınav hareketi; evde yapılabilen etkili spor hareketlerindendir. Tam şınav çekemeyenlerdenseniz, dizlerinizin üzerinde şınav çekmeyi deneyebilirsiniz. Kollarınızı doğru kullanarak sakatlanma riskinin de önüne geçmelisiniz.
  • Yarım kalacak şekilde çömelip kalkma hareketi; kalça ve üst bacak kaslarını ciddi miktarda çalıştıran ve kısa sürede etkisini gösteren bu hareket sayesinde çok daha güzel kalçalara sahip olurken sağlığınıza kavuşabilirsiniz.
  • Mekik hareketleri; karın bölgesinde tüm pasif kasları çalıştırmak için dizlere doğru çekilen mekik hareketi ile düz mekik hareketi birlikte yapılmalıdır. Bu sayede bel bölgesi için de çok daha iyi olacaktır.
  • Köprü hareketi; kalça, sırt, bacak ve alt karın kaslarını çalıştıran bu hareketle metabolizmanız hızlanacak ve beliniz daha da kuvvetlenecektir.

Bu hareketlerin belli sayılar ve setler ile tekrarını yaparak 20 dakika tamamlayabilir, zamanla direnciniz arttıkça yeni hareketler ekleyebilirsiniz.

Bu yazılara da bakın!

Uyku Düzeninin Cilde Etkileri Nelerdir?

Uyku Düzeninin Cilde Etkileri Nelerdir?

Uyku düzeni insanın beden ve ruh sağlığı için en önemli unsurlardan birini oluşturmaktadır. Düzensiz uyuma …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir