16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Diş Beyazlatmak için Ne Yapılır?
Diş Beyazlatmak için Ne Yapılır?

Diş Beyazlatmak için Ne Yapılır?

Dişlerinizin, beyaz olabilmesi için hem diş doktorunuza gidebilir hem de kendiniz birkaç yöntem deneyebilirsiniz. Özellikle beyazlatma işlemi için doktorların yöntemleri, uzun süreli kalıcı çözümler üretebilir. Bununla beraber siz de evinizde rahatlıkla temin edebileceğiniz ürünlerle dişlerinizi beyazlatabilirsiniz.

Dişlerinizin sararmasına engel olmak için kullanabileceğiniz ilk malzeme, fesleğendir. Özellikle kurutulmuş fesleğeni, toz haline getirip kullanmanızın faydası çok olacaktır. Fesleğenlerin ufalanıp diş macununa karıştırılması kullanımı kolaylaştırır.

Dişlerinizde sararmalar görülürse buna engel olacak malzemelerden biri de tuzdur. Günde üç kez sabah, öğle ve akşam tuzla dişlerinizi ovduğunuzda sararmada azalma olduğunu göreceksiniz. Özellikle diş minesi için tuzu baskı yapmadan kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Tuz tanecikleri, hassas diş minesini tahriş edebilir. Yalnız başına tuz kullanımı, diş etlerinizde yanmaya neden olursa diş macununa karıştırarak da kullanabilirsiniz.

Bilinen en eski yöntemlerden biri de karbonattır. Karbonat, dişlerin beyazlaması için birebir bir üründür. Diş ve diş etlerinizde biriken bakterilerden kurtulmanızı sağlayan karbonat, aynı zamanda sararmaları düzenli olarak erteler. Diş fırçası yardımıyla hafifçe ıslattığınız karbonatı dişlerinizde gezdirin. Ovarken diş etinize zarar vermemesine özen göstermelisiniz. Gün içinde diş macunu kullanmanıza gerek kalmadan yalnızca karbonatla dahi dişlerinizi temiz tutabilirsiniz.

Limon, karbonatla birlikte kullanıldığında dişlerde kalıcı sararmalara engel olmaktadır. Yalnız başına kullanırken, diş etlerinizi yakmaması için biraz sulandırmanız yeterlidir. Eşit oranda su ve limonu karıştırarak günde iki kez fırçalayın. Bu karışım hem sararmalara hem de kötü ağız kokularına engel olacaktır. Limonun diş temizliği dışında cilde faydası vardır. (Öğrenmek için tıklayın.)

Muz Kabuğu ve Mucizeleri

Muz Kabuğu ve MucizeleriMuzu yedikten sonra kabuğunu atmadan önce faydalanmanız gereken bir yeri daha var. Kabuğun iç kısmında yer alan yumuşak lifli kısım dişlerinizin sararmasına engel olabilir. Düzenli olarak yeni yenmiş muz kabuğuyla dişlerinizi ovarsanız faydasını kısa sürede görebilirsiniz.

Elma sirkesi, yalnızca cilt için değil dişler için de mucizevi etkiler yaratır. Diş sararmaları, farklı sebeplerden ortaya çıkar ancak çözümü kolayca bulunabilir. Bir yemek kaşığı elma sirkesine, bir çay kaşığı zeytinyağı karıştırarak kullanabilirsiniz. Elma sirkesinin istenen sonucu verebilmesi için düzenli kullanılması gerekmektedir.

Havuç ve Çilek ile Dişlerinizi Beyazlatın

Havuç ve Çilek ile Dişlerinizi BeyazlatınHavucun içinde yer alan lifler dişlerinizin güçlenmesini sağlamaktadır. Dişlerinizle ilgili sorun yaşamak istemiyorsanız bol bol havuç tüketmelisiniz. Özellikle kışın, her gün bir havuç yenmesi dişin hassasiyetini de azaltacaktır.

Çileğin içinde yer alan asitler, dişlerde biriken tortuları kolaylıkla temizleyecektir. Bunun için çileği çok güzel yıkayıp ezmelisiniz. Sonrasında dişleriniz üzerinde gezdirmeniz yeterli olacaktır. Yaklaşık iki dakika diş üzerinde kaldıktan sonra çalkalayabilirsiniz.

Dişlerinizin, beyazlaması için yapabileceğiniz işlemlerden bir kısmı da doktorda yapılmalıdır. Diş taşlarınızdan kurtulmanız için en fazla 10 dakika yeterlidir. Bu süre içinde dişleriniz temizlenecek, doğal olarak daha beyaz görünecektir. Diş taşı temizliğinde, dikkat edilmesi gereken en önemli husus, dişlerinizin zayıflığıdır. Baskı olması durumunda dişleriniz zayıf ise kırılma oluşabilir.

Kimyasal Diş Beyazlatma İşlemi

Kimyasal Diş Beyazlatma İşlemiDiş taşlarının temizliğinin dışında, diş doktorunuzdan diş beyazlatma randevusu da alabilirsiniz. Kalıtımsal bazı nedenler, yoğun çay kahve-içme, fazla antibiyotik kullanımı, beslenme şekli dişlerinizin renginin değişmesine neden olur. Diş temizletme işlemlerinin arkasından dişlerinizin tekrar eski sarılığına dönmesi oldukça zordur.

Hemen herkese rahatlıkla uygulanabilen beyazlatma, yalnızca emziren anneler için sakıncalı olabilir. Diş beyazlığı için yapılan bu uygulama sırasında doktorun dikkatli davranması gerekmektedir. Kullanılan jellerin fazla olması diş hassasiyetinizi arttırabilir. Bunun dışında diş beyazlatmanın herhangi bir yan etkisi yoktur.

Bu yazılara da bakın!

Uyku Düzeninin Cilde Etkileri Nelerdir?

Uyku Düzeninin Cilde Etkileri Nelerdir?

Uyku düzeni insanın beden ve ruh sağlığı için en önemli unsurlardan birini oluşturmaktadır. Düzensiz uyuma …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir