16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Hayat / Çocuklara Doğa ve Hayvan Sevgisi Nasıl Öğretilir?

Çocuklara Doğa ve Hayvan Sevgisi Nasıl Öğretilir?

Dünya yaratıldığından bu yana canlıların tamamı birbiri ile etkileşim içerisinde yaşamışlardır. Tüm canlı varlıklar birlikte doğanın bir parçasıdırlar. Bu parçalar birbirleri ile uyum içerisinde yaşadığında ekosistem döngüsüne katkı sağlamış olurlar.

İnsanlar da doğanın bir parçası olduklarından, yaratıldıkları günden bu yana hayvanlar ve doğa ile etkileşim halindedir. Doğa ile insanın bağı koptuğu takdirde insanlarda hastalıklar artar ve ruh sağlığında da bozulmalar ortaya çıkar. Doğadan ve doğal olandan uzaklaşıp fabrikasyona yönelen insanoğlu sürekli mutsuz gezer ve beden sağlığı zaman içerisinde olumsuz yönde etkilenir.

Yaz tatillerinde ciddi rahatlamaların yaşanmasının temel sebebi tatil yapıyor olmaktan ziyade doğa ile temasa geçilmesinden kaynaklanmaktadır. Nitekim akan sulara, harika manzarası olan dağlara, dalgalanan denizlere, dağda otlayan hayvanlara bakıldığında içe dolan huzurun sebebi hepimizin doğanın bir parçası olmamızdan kaynaklanmaktadır.

Genel olarak bakıldığında, çocuklara doğa ve hayvan sevgisi aşılamak çok önemlidir. Eğer bu girişimlerde bulunulmazsa, gelecekte sıkıntılı dönemler geçirilirler. Ayrıca insan sevgisi, doğa ve hayvan sevgisiyle birlikte büyümektedir. Tüm bunlar dikkate alındığında, doğa sevgisi nedir, doğa ve hayvan sevgisinin faydaları nelerdir incelemekte fayda vardır.

Doğa Sevgisi Nedir?

Doğa Sevgisi Nedir?Şehirleşmiş hayatlarda yaşayan insanların çocukları doğadan uzak büyümeye mahkûm kalmaktalar. Bu doğa olmadan yaşama olayının önüne geçmek için de anne ve babaların çocuklarına kazandırmalarının görev olduğu sevgi; doğa sevgisidir. Doğa sevgisi aşılamak için çocuklar düzenli olarak doğa ile etkileşim halinde tutulmalıdır. Bu sayede doğanın kıymetini anlarlar ve şehirlerde vücutlarına sinen negatif elektriği toprak ve doğa sayesinde düzenli olarak atar, daha pozitif ruh hallerine bürünebilirler. Doğa sevgisinin sürekli çocuklarınızla olmasını isterseniz de evde hayvan besleyerek sürekli onlarla olan bir hayvan sayesinde bu duygunun pekişmesini sağlayabilirsiniz.

Doğa ve Hayvan Sevgisinin Faydaları

Doğa ve Hayvan Sevgisinin FaydalarıDoğa ile etkileşim halinde ve hayvanlar ile birlikte büyüyen çocuklarda sevgi, sadakat, şefkat, yardımseverlik, yaşama sevinci gibi temiz duygular erken yaşta gelişmekte ve kalıcı olarak karakterlerine işlemektedir. Yapılan araştırmalar da göstermiştir ki hayvanlar ile birlikte ve doğa ile etkileşim halinde büyüyen çocuklar yaşama daha umutla yaklaşıp, büyüdüklerinde pozitif ve zorluklara direnebilen bireyler olmuşlardır. Ayrıca bu çocuklar çok az hastalık geçirmiş ve ömürlerini hep mutlu ve minnettar duygularla geçirmişlerdir. Doğa ile etkileşimin ve hayvanlarla iletişimde olmanın böyle kuvvetli etkilerinin olmasının sebebi hepimizin doğanın bir parçası olmasından kaynaklanmaktadır.

Nitekim doğa ve hayvanlar ile iletişimi uzun süreli kesilen insanlar hasta olmakta, hayattan tat almamakta ve tatmin olamayan psikolojilere sahip olmaktalar. Şiddet eğilimi olan insanların hayatları incelendiğinde çocukluk dönemlerinde ailelerinden şiddet gördükleri, doğa ile iletişimlerinin olmadığı ve etraflarında hayvanlara karşı hep kötü davranan insanların olduğu görülmektedir. Doğadan kopuk nefret duyguları ile büyüyen çocuklar büyüyüp toplumda rolü olan bireylere dönüştüklerinde tehlike unsuru olmasınlar, güzel duygulara sahip insanlar olsunlar diye çocukları doğa ve hayvanlar ile etkileşim halinde büyütmek en doğrusu olacaktır.

Çocuklara Hayvan ve Doğa Sevgisini Aşılamak için Yapılabilecekler

Çocuklara Hayvan ve Doğa Sevgisini Aşılamak için Yapılabilecekler• İmkânınız varsa eve evcil bir hayvan alarak o hayvanın sorumluluğunu çocuğunuz ile birlikte paylaşın. Zaman zaman tüm sorumluluğu ona vererek çok daha derin iletişim kurmalarına izin vermelisiniz ki hem hayvanlarla iletişimi gelişsin hem de sorumluluk alma duyguları gelişebilsin.
• Eve alacağınız hayvan kedi, köpek veya kuş olabilir. Ancak çocuğunuz çok küçük ise ömrü kısa olup ölebilecek hayvanlardan olan balık almamalısınız. Ölümü küçük yaşta öğrenip travma yaşaması doğru olmayacaktır.
• Evde hayvan besleme imkânınız yoksa düzenli olarak hayvan barınaklarını ziyaret edip kedi ve köpeklere yem verebilir onları yerlerinde sevebilirsiniz. Bu şekilde de yine sorumluluk ve merhamet duyuları gelişecektir.
• Haftada en az 1 kez doğa ile baş başa kalacağınız mekânlara gidip doğa seslerini dinleyip keşif yürüyüşlerine çıkarak doğayı tanımayı denemelisiniz. Bu sayede keşfetmeyi ve araştırmayı öğrenen çocuğunuz doğa ile etkileşime geçtiği için rahatlayacaktır.

Bu yazılara da bakın!

Hamilelikte Giyim Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Giyim Nasıl Olmalı?

Hamilelikte kadınların vücudu çok kısa süre içerisinde çok büyük değişiklikler göstermektedir. Üstelik bu değişiklikler vücudun …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir