16 Aralık 2018
Ana Sayfa / İlişkiler / Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Küçük ya da büyük bir etki yelpazesine sahip olan birçok bulaşıcı hastalık mevcuttur. Ancak bunlardan en tehlikeli hatta bazen ölüme bile sebep olabilecek olanlar arasında cinsel yollarla bulaşan hastalıklar önemli bir yer edinir. Özellikle eğitimsiz ya da korunmasız olarak ilişkide bulunan insanların sıkça karşılaştığı problemlerdendir. Bu hastalıklar vücut için farklı etkilere sahip olabilir, bağışıklık sistemine etki ederek başka hastalıklara da yakalanma riskini artırabilir.

Korunmasız ilişki yaşamak, daha önce cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanmış olmak ya da cinsel yolla bulaşan bir hastalığı geçirip iyileşmiş olmak, klinik bir kontrolden geçmemiş olmak, birden fazla kişiyle cinsel ilişki yaşamak risk faktörlerini artıran sebeplerdendir. Cinsel konularda insanlara eğitim verilmesi, insanların hastalıklar konusunda bilgi sahibi olması için önemlidir. Cinselliğin bazı toplumlarda ayıp bir tabu olarak görülmesi, bazen insanların bu konuda soru sormada çekinmesine yol açar.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel Yolla Bulaşan HastalıklarHIV (AIDS)

AIDS cinsel yollarla bulaşan hastalıklar arasında en fazla bilinen ve üne sahip olandır. Özellikle korunmasız ilişkilerde hastalık taşıyan bir bireyden diğerine virüs geçişi olabilir ve hastalık gerçekleşebilir. HIV virüsünün kan nakli gibi yollarla bulaşma ihtimali olsa da cinsel yolla bulaşma frekansı daha fazladır. Bağışıklık sistemini zayıflatarak zamanla gribe karşı bile vücudu dayanıksız hale getiren HIV virüsü, mekanizmasını bu yönde işletmeye devam ederek bireyi ölüme kadar götürebilir.

Hepatit B (HBV)

Hepatit B de bu konuda üst sıralarda yerini alır. Homoseksüel erkek ilişkilerinde, birden fazla kişiyle cinsel ilişkide ya da hastalığı taşıyan bireylerle yapılan cinsel ilişkilerde kendisini gösterir. Hepatit B, siroz ve karaciğer kanserinin önemli etmenlerindendir. Dünya genelinde başa çıkılması zor bir hastalık konumundadır. İnsanların cinsel konularda eğitimsizliği de bu tür hastalıkların frekanslarının artmasında oldukça etkilidir.

HPV

HPV yine cinsel yolla bulaşan, rahim ağzı kanserine sebep olan oldukça etkili bir virüstür. Daha önce ülkemizde yapılan bir deneyde, kadın deneklerin %20 sinde rahim ağzı kanseri tespit edilmiştir ve bu oldukça yüksek bir orandır. Hastalık kendini kümeli siğiller şeklinde gösterebilir. Erken tanı için kontrol yaptırılması önemlidir.

Klamidya

Erken dönemde kendisini göstermesi zaman almakla birlikte, geç dönemde kontrol edilmesi dahilinde kısırlığa sebep olduğu görülen bakteri kökenli bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer alır. Aynı şekilde erkeklerde de ortaya çıkan bulaşıcı hastalıklardandır.

Bel Soğukluğu

Çok eşlilik başlıca sebeplerinden olmakla birlikte, tuvalet, cinsel organların teması gibi sebeplerle de ortaya çıkabilen cinsel yolla bulaşan hastalıklardandır. Hastalığın oluşabilmesi tam bir cinsel birleşme yaşanmasa da cinsel organların teması ile de gerçekleşebilir. Erkeklerde penisten akıntı gelmesi ve cinsellik sırasında acı-ağrı oluşması şeklinde kendini gösterir. Akıntı sperme benzediği için teşhisi gözle görülür değildir ancak klinik kontrol yardımıyla kolaylıkla tanı konulabilir.

Frengi

Başlıca bulaşma sebebi, cinsel temas olan hastalık grubundandır. Anneden bebeğe de geçebilir. Deride döküntü, kabarcık gibi belirtilerle kendini gösterebilir ve zaman geçtikçe hastalık kendini daha fazla sergiler. Kan testleri ile tespit edilebilir, erken tanıda fayda vardır.

Genital Uçuk

Genellikle 20-30 yaşlar arasında ortaya çıkan genital uçuk, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Genital bölgede kaşıntı, yanma, ağrı ve kızarık kabarcıklar şeklinde kendini gösterir. Zaman zaman mantar hastalığı ile karıştırılabilir.

Mikoplazma Genitalyum

Teşhis edilmesi zor olan cinsel yollarla bulaşan hastalıklardandır. Kadınlarda vajinal kaşıntı, idrar atımı sırasında yanma hissi, cinsellik sırasında acı gibi belirtilerle kendini gösterir. Erkeklerde akıntı, idrar atımı esnasında yanma gibi belirtileri mevcuttur. Korunmasız gerçekleştirilen cinsel ilişkiler esnasında, anal ve oral yollarla yapılan ilişkilerde bulaşma ihtimali yüksektir.

Cinsel yollarla bulaşan hastalıklara yakalanmamak için, cinsellik sırasında korunmak ve bu konuyla ilgilenen kliniklerde ve merkezlerde kontrol yaptırmak, bu hastalıklara yakalanma riskini düşürebilir.

Bu yazılara da bakın!

Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelmektedir. Sporu yapanların bir kısmı istediği her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir