17 Ocak 2019
Ana Sayfa / İlişkiler / Bitmeyen İlişkiler!
Bitmeyen İlişkiler!

Bitmeyen İlişkiler!

İlişkiler üzerine söylenenler, yazılanlar, arkadaş ortamındaki konuşmalar, aile içindeki sohbetler bitmez, bitemez. Çünkü öyle geniş ve yoruma açıktır ki ilişki kavramı uçsuz bucaksız yorum kapasitesine sahiptir. Tabi burada ilişkiden kastımız kadın erkek ikilisi.

Neden yalnız olamadığımızı insanın doğasına bağlarsak yanılmış olmayız. Her şeyin eşli yaratıldığı dünyamızda, insanın ilişkilerinin gidişatını olumlu olumsuz etkileyen binlerce unsur var. Güzel bir iişkinin de insanı yanlışlıklar silsilesine sürükleyen hastalıklı bir ilişki için de yeterince malzeme var dünyamızda.

Aşk olgusunu bir kenara bırakıp düşünelim bu ilişki mevzunu. Aşk ilişkinin, birlikteliğin özüydü tabii ki anlamını saptırıncaya değin. Yüzlerce seçeneğin arasından onu istemektir aşk ve çoğu ilişki de yüzlerce kişiden onu istemekten doğar. Ama yetinmediğimizden midir “yok ya aşk bu değil” söylemlerine pek bir aşinayız.

İki insanı birbirine çeken özelliklerin birarada olması ve o iki insanın bu özelliklerin farkına varması ne denli zorsa ilişkiyi imkansızlaştıran bir takım özellik, durum o her neyse onları farkedebilmek de başlı başına zor bir iş. İster zorunluluktan, ister bilinçli bir şekilde olsun ilişkinin devamı için mücadele de başlı başına zordur.

İşte bu aşamada sorulması gereken önemli sorular var. Öncelikle “neden” sorusuna cevap vermek gerekir. Neden devam ediyorum? Eğer bu sorunun yanıtı ikiniz üzerineyse düşünmeye değer. Yok eğer “ben”le başlıyorsanız cevaba orada sorulması gereken başka şeyler vardır. Çünkü insanın en zor başarabildiği şeydir ayakta dimdik durabilmek. Soruya cevabınızın ben ile başlaması demek zayıflığınıza kılıf bulmanızla eşdeğerdir. “ben hazır değilim.” , “ben böyle hayal etmemiştim.” , “ben onsuz olabilecek miyim bilmiyorum.” , “ben yalnızlıktan korkuyorum.” gibi cümleleriniz varsa eğer orada ilişkinizi değil kendinizi sorgulamalısınız.

Peki bitirmeniz gerektiğini nasıl mı anlayacaksınız? Duygularınız, mantığınız ve siz bir odaya çekilip başbaşa kalacaksınız. Cevabı net bir şekilde bulmamanız imkansız. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken şey: Zaaflarınız kapı dışında kalsın.

Bu yazılara da bakın!

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Küçük ya da büyük bir etki yelpazesine sahip olan birçok bulaşıcı hastalık mevcuttur. Ancak bunlardan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir