16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Bitki Çayı İçerken Dikkat
Bitki Çayı İçerken Dikkat

Bitki Çayı İçerken Dikkat

Bitkiler yüzyıllardan beri şifa amaçlı kullanılıyor. Bazılarını kültürümüzden miras olarak alırken şimdilerde de çoğu bitkiyi televizyondan internetten duyup içmeye başlıyoruz.

Soğuk algınlığı için, karın ağrısı için, zayıflamak için, rahatlatıcı etkiler için, hazımsızlığı artırmak için, cinsel gücü artırmak için hatta göğüs büyütmek için derken her derde deva olduğu iddia edilen birçok bitkiyle karşılaşır olduk.

Kültürümüzde çok büyük öneme sahip olan siyah çayın birkaç olumsuz etkisini duymuşsunuzdur. Az içildiğinde çok fazla yararı var tabii fakat çok tüketmenin vücutta demir emiliminin az olmasına yol açıyor. Bu yüzden siyah çayı dozajında içmek ve içerken içine en azından bir iki damla limon damlatmak iyi olacaktır.

Birçok yararı olan bitki çaylarının bir o kadar da yan etkileri var tabii. Bu yan etkilerden haberdar olmadan içilen bitki çayları kötü sonuçlar doğurabilir. Örneğin; idrar yolu enfeksiyonunuza iyi gelsin diye tükettiğiniz ısırgan otu çayı kalp rahatsızlığınız varsa kalp krizinizi tetikleyebilir ya da bağırsaklarınızın iyi çalışmasını sağlamak için içtiğiniz çayların bazıları bağırsağınızın iç yüzeyine olumsuz etkiler yapabilir.

İlaç niyetine hastalığınızı tedavi amaçlı çok tükettiğinizde vücudunuza yarardan çok zarar veriyorsunuz. Uzmanlar bitki çaylarının en fazla üç fincan içilmesini öneriyor.

Bitki çaylarını kaynatıp saatler boyunca bekledikten sonra içmek de zararlı çünkü demlendikten 2 saat sonra bakteri üretmeye başlıyorlar.

İyice araştırmadan içtiğiniz bitki çaylarında zehir olabilir. Bazı bitkiler vücutta zehir etkisi yapabildiğinden direkt tüketilmemesi gerektiriyor. Bu yüzden bitki çaylarının içilmeden önce iyice araştırılması ve doktor kontrolünde tüketilmesi gerekiyor.

Bu yazılara da bakın!

Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelmektedir. Sporu yapanların bir kısmı istediği her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir