16 Aralık 2018
Ana Sayfa / İlişkiler / Baba ve Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı?
Baba ve Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı?

Baba ve Çocuk İlişkisi Nasıl Olmalı?

Sevgisini göstermekten çekinen, sadece otorite figürü olarak var olmayı yeterli sayan geleneksel babalar yerine; en az anne kadar, çocuklarının her şeyiyle ilgilenen, sarılan, öpen modern babaların çağındayız. Yakın zamana kadar, geleneksel ve kemikleşmiş yöntemlerden öteye gidemeyen, zamane çocuklarının eğitimi için başvurulduğunda yetersiz kalan başvuru kitapları yerine, son derece modern yöntemleri içeren yeni nesil eğitim kitapları da yol gösterici olarak kabul edilebilir. Yine de; çocuklar için kullanma kılavuzu muamelesi yapılmaması gerekir bu kitaplara.

En uygun olan; olabildiğince çok okuyup, tecrübe sahibi babalara danışıp, bolca gözlem yapıp, çocuğun özel ihtiyaçlarını ve babanın özelliklerini tespit edip, mümkün olduğunca özelleştirilmiş eğitimler ve ilişkiler kurulmasıdır. “Beş parmağın beşi bir değildir” atasözü ve ifade ettikleri unutulmamalıdır. Her çocuğun özel olduğu bilinmeli ve çocuklarla ilişki kurarken, bu bilgi dikkate alınmalı.

Baba ve Çocuk

Baba ve ÇocukEskiden çocuklar, bütün gün evde yalnız kalır, akşam olunca babalar da dâhil olarak, güzel bir bütün oluştururlardı. Ancak şimdilerde; baba ve anne bütün gün işte, çocuk ya bakıcı ile birlikte ya okulda ya da anneanne-babaanne gibi bir yakın akraba ile birlikte. Bu durumda, babanın rolü ve annenin rolü diye bir rol paylaşımı yapmak güçleşiyor. Öyleyse; baba sadece çocuğun babası olarak değil, aile müessesinin önemli bir parçası olarak rol alıyor.

Rehber öğretmenlerin, kitapların, konferans veren uzmanların birleştiği nokta; çocukların arkadaş gibi ebeveynlere değil, anne-baba rollerini taşıyan ebeveynlere ihtiyaç duyduğudur. Bu yüzden, her şeyden önce, anne-baba arasında bir kişi otorite olma sorumluluğunu almalıdır. Çocuklar genellikle anneleriyle çok içli dışlı olma eğiliminde olduklarında, bu otorite figürü olma rolü babaya uygun hale gelmektedir.

Özetle; sevgisini sonuna kadar gösteren, gerektiğinde beslenmesinden temizliğine, çocuğunun her şeyiyle ilgilenen baba, yer geldiğinde yol gösterici olabilmek için, otoritesini elden bırakmamalıdır. Baba ve çocuk ilişkisi, anne olmadan da eksik kalacaktır. Anne ve baba birlikte ağız birliği yaparak, ortak kararlar alarak ve uygulayarak, çocuğun gelişiminde ortak yöntemlerle çalışmalıdır. Baba-çocuk ilişkisinden bahsederken, kız çocuk ve erkek çocuk ayrımı yapmak doğru olacaktır.

Kız Çocuk ve Baba İlişkisi

Kız Çocuk ve Baba İlişkisi

  • Kız çocuklar, bebeklik döneminden sonra cinsel kimliklerine yönelik hareketler sergilemeye başlar. O zamana kadar tüm ihtiyaçlarından, anne kadar yanında olabilen baba, ilk çocukluktan sonra, kız çocuğuyla arasında olması gereken sınırları öğrenmeli ve kızına da öğreterek, ilişki belli kırmızıçizgilerle devam etmelidir.
  • Kız çocuğu, babasına, her zaman yanında olacağını bildiği, sevildiğini hissettiği, güven duyduğu bir figür olarak görebilmelidir. Yaşı ilerledikçe yaşayacağı ilişkileri şekillendirecek olan; baba ve kız çocuk arasındaki doğru kurulmuş ilişkidir. Yeterli baba sevgisi almış bir kız çocuğu, ilerde bunun eksikliği ve arayışı ile hatalar yapmaktan kurtulmuş olacaktır.

Erkek Çocuk ve Baba İlişkisi

Erkek Çocuk ve Baba İlişkisi

  • Erkek çocuk ve baba ilişkisi, sağlıklı bir kişilik ve cinsel kimlik için olmazsa olmaz bir durumdur. Boşanmaların artması ile birlikte, anneleriyle büyüyen, baba figüründen mahrum kalan erkek çocukların, tek ve beklide en çok etkilendikleri durum, erkek figür eksikliğidir.
  • Baba; özel olarak eğitmek için ya da çocuğu şekillendirmek için bir şeyler yapmaktansa, kendi hareketlerini düzelterek, olması gerektiği gibi bir adam olması yeterlidir. Çünkü çocuklar söylenenleri yapmak yerine, gördüklerini taklit etmek eğilimindedirler.
  • Babasını rol model olarak alan erkek çocuk, sağlıklı bir ruhsal durum ile büyümeye devam edecek, ergenliği ve sonrasındaki ilişkilerinde de, toplum kurallarını bilen, genel kabul gören, kendinden beklenen hareketlerin farkında olan ve bunları yapmaya çalışan bir genç olacaktır.

Bu yazılara da bakın!

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Küçük ya da büyük bir etki yelpazesine sahip olan birçok bulaşıcı hastalık mevcuttur. Ancak bunlardan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir