17 Ocak 2019
Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?
Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Avokadonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Avokado kabuğu yumuşak ve yeşil olan doğal yağı bol miktarda içeren kocaman çekirdekli tropikal bir meyvedir. İnsan sağlığı için çok faydalı olan bu meyve kozmetik ve sağlık sektörünün birçok alanında hammadde olarak kullanılmaktadır.

Kabuğu yeşil bu tropikal meyvenin içi kabuğuna göre biraz daha açık renkte yeşil renge sahiptir. Ham hali sert olan meyve olgunlaştıkça içindeki yenebilen kısım yumuşar. Avokadonun çekirdeği avuç içi büyüklüğündedir ve çekirdek çıkarıldığında çekirdeğin yarattığı çukur ile avokado minik bir kâseye dönüşür.

Avokadonun olgunlaşması için dalından koparılıp bir süre güneş almayan ortamda bekletilmesi gerekmektedir. Bitkisel ve sağlık için çok faydaları yağlar bulunduran avokado sayesinde birçok kozmetik ürününün nemlendirici özelliği hem sağlıklı hale getirilmiş hem de daha doğal kozmetik ürünleri üretilebilmiştir.

Avokadonun sadece meyvesi değil ağacının yaprakları da insan sağlığı için çok faydalı içeriklere sahiptir.

Avokado Nedir?

Avokado kabuğu koyu yeşil içi yani yenebilen kısmı ise açık yeşil olan tropikal bir meyvedir. Dalından koparıldıktan sonra serin ve kuru yerde saklanarak olgunlaşması sağlanır. Olgunlaşan avokado yumuşak bir meyve haline gelir ve kabuğu kolayca soyulur.

Avokadoyu satın aldığınız gün yemeyi planlamaktaysanız yumuşak olan avokadoları tercih etmelisiniz. Ancak daha sonra yemeyi düşünüyorsanız da biraz sert olan avokadoları tercih etmelisiniz. Böylelikle avokadonun çürüyüp ziyan olmasını engellemiş olursunuz.

Avokado Nasıl Yenilir?

Avokado meyvesi hem tuzlu hem de tatlı tüketilebilen harika besleyici özellikte bir meyve türüdür. Bu tropikal bitki hem tok kalmayı sağlar hem de tadı ile damakta hoş bir haz bıraktığı için tat duyularını da doyurabilir. Bu sebeple diyet yapanlar tarafından sıkça tercih edilen bir meyvedir.

Bebeklerin beslenmesinde de kullanılan avokadonun tatlı olarak tüketilmesi istendiğinde; ortadan ikiye ayrılarak ilk önce çekirdekleri çıkartılır. Ardından kabuğu soyulmadan oluşan mini kâsenin içine istenilen miktarda bal ya da pekmez dökülerek kumpir ezer gibi çatal ile bala bulanır. Kaçıkla bu şekilde avuçta tutularak yenilebilir.

Tuzlu olarak tüketilmek isteniyorsa aynı şekilde ortadan ikiye bölünür çekirdekten ayrılır ancak bu kes kabuğu da dikkatlice soyulur. Daha sonra püre haline getirmeden dilimlenir ve üzerine limon sıkılıp tuz ekilerek yenilebilir.

Avokado günümüzde birçok yemek tarifinde başrolde yer almaya başladı ancak en güzel hali de tuzlu versiyonu ile salatalarda kullanılan hali olmakta.

Avokadonun Faydaları

Avokado yağlı yapısı sayesinde birçok kozmetik üretim sektörüne ilham vermiştir. Bu sayede daha sağlıklı ve doğal nem sağlayan kremler ve çeşitli kozmetik ürünler geliştirilmiştir. Avokadonun kullanıldığı alanlar ve faydaları da şu şekilde sıralanabilir;

  • Doğal yağları ile hafızayı güçlendirici zihni açıcı vitamin ve mineralleri taşır. Vücuda düzenli olarak bu vitaminler girdiğinde daha hızlı anlama ve kavrama kabiliyeti geliştiği rahatlıkla fark edilebilir. Avokado içeriğinde bol miktarda C ve E vitamini barındırmaktadır.
  • Protein içeriği de olan avokado sporcuların kas gelişimini ve çocukların büyüme çağındaki gelişimlerini olumlu yönde destekler.
  • Cilt bakım ürünlerinde avokado kullanılarak kremler daha üstün kaliteli hale getirilebilmiştir ve kremler doğal içerikle çok daha etkili hale gelmiştir.
  • Avokadonun kendi kadar yaprakları da şifa dağıtmaktadır. Avokado yaprakları kaynamış suda demlenip içildiğinde boşaltım sistemini düzenler ve böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.
  • Avokado hem meyvesi hem yaprağı ile müthiş bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidan özelliği sayesinde avokado vücuttaki zehirli maddeleri uzaklaştırır ve kan dolaşımının çok daha temiz ve oksijen yüklü kan ile yapılmasına destek sağlar.

Bu yazılara da bakın!

Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelmektedir. Sporu yapanların bir kısmı istediği her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir