16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Hayat / Alışveriş Yapmak Mutlu Eder Mi?

Alışveriş Yapmak Mutlu Eder Mi?

Alışveriş özellikle kadınların en vazgeçemedikleri alışkanlıklarından biridir. Kadınlar alışveriş yaptıklarında mutlu olduklarını, stres attıklarını iddia etmektedirler. Bu düşüncenin doğru olup olmadığı merak konusudur.

Kadınların en çok regl dönemi öncesi ve aşk acısı çekerken alışveriş yaptıkları bilinmektedir. Bunun dışında çok önemli olduğunu düşündükleri bir toplantı, sınav veya görüşme sonrasında da alışveriş yapma isteklerinin arttığı söylenebilir.

Burada söylenen şartlar gerçekten kadınların stres altında olduğu ve mutlu olmak istediği anlardır. Buradaki amaç, kadının alışveriş yaparak kendisine geleceğin var olduğu hakkında bir mesaj vermek istemesidir. Bulunulan stresli durumunun biteceği ve gelecekte başka şeylerin yaşanacağı konusunda kadının kendine bir sinyal verme durumu söz konusudur. Bu mesajı alan vücutsa dopamin hormonu salgılayarak, mutlu oluyor. Kadınlar mutsuz olduklarında, kendilerini yenileneme isteği duyduğundan alışverişi tercih ediyorlar.

Uzmanların Alışveriş ile İlgili Söyledikleri

Uzmanların Alışveriş ile İlgili SöyledikleriUzmanlar kadınların alışveriş konusundaki iddialarında haklı olduklarını söylemektedir. Yapılan araştırmalarda kadınlarda alışveriş sırasında yüksek derecede dopamin hormonu salgılandığı tespit edilmiştir. Bu hormon da insana mutluluk hissi vermektedir. Bu hormonun diğer bir adı da aşk hormonudur. İnsan vücudu aşık olduğu zamanlarda da bu hormonu salgılamaktadır. Ayrıca kadınların sahip olma istekleri çok yüksek olduğundan, yeni giyecekler aldıklarında özgüvenlerinin de arttığı söylenmektedir. Üstelik kadınlar aldıkları bu yeni giyecekler sayesinde etraflarındaki insanlardan iltifat alıp daha da fazla mutlu olmaktadırlar.

Uzmanlar alışverişin mutluluk getirmek dışında başka yararlarının olduğunu da belirtmektedir. Öncelikle alışveriş sırasında bolca yürüyüş yapıldığı için kalori yakımı söz konusudur. Bu durumun sağlık açısından gayet faydalı olduğu bilinen bir gerçektir.

Alışveriş Bağımlılık Yapar Mı?

Alışveriş Bağımlılık Yapar Mı?

  • Alışverişin mutluluk mu yoksa bağımlılık mı olduğunu anlamak için neler yapılabilir? Öncelikler eğer yüklü alışverişler yapıldığında daha sonradan pişman olunuyorsa bu alışverişin bağımlılık haline geldiğinin bir göstergesi sayılabilir. Alışveriş sırasında alınan ürünler yeterli gelmiyor ve sürekli daha fazla alma isteği oluşuyorsa bağımlı olmuş olabilirsiniz. Rahatlamak için tek yolun alışveriş olduğunu düşünüyorsanız ve alışveriş yapmadan mutlu olamayacağınıza inanıyorsanız siz de alışveriş bağımlılığı olduğunu kabul etmelisiniz. Kredi kartlarınızın limitleri umduğunuzdan daha kısa sürede doluyorsa bu alışveriş bağımlısı olduğunuzun bir kanıtıdır.
  • Alışveriş bağımlılık haline gelmediği sürece eğlenceli bir etkinliktir ve birazcık alışveriş yapmaktan zarar gelmez. Fakat artık alışveriş isteğiniz bağımlılık halini aldıysa bu durumu kontrol etmeniz gerekiyor demektir. Böyle durumlarda profesyonel bir yardım almanız gerekebilir.
  • Uzmanlar bu bağımlılıkla başa çıkmak için bazı önerilerde bulunmaktadırlar. Bu önerilerden biri ve en önemlisi alışverişe çıkmadan önce liste yapılmasıdır. Ayrıca listede yazmayan bir giyeceğin kesinlikle alınmaması, beğenilse bile vazgeçmeyi bilinmesi gerekmektedir. İkinci uyarı ise zamanlama. Uzmanlar mutsuz ve keyifsiz olunan zamanlarda kesinlikle alışveriş yapılmamasını öneriyorlar. Başka bir öneri de alışverişe tek başına çıkılmaması gerektiğidir. Uzmanlar alışverişe çıkarken yanınızda mutlaka bir başkasının bulunması gerektiğine dikkat çekiyor. Böylece yanınızdaki kişi alışverişi abarttığınızda sizin için uyarıcı bir faktör oluyor. Diğer bir öneri de mümkün olduğunca nakit para ile alışveriş yapılmasıdır. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde kişi parayı görmediği için, bir ödeme yaptığını algılayamıyor. Ürünü herhangi bir bedel ödemeden aldığını düşünüyor. Ayrıca, uzmanlar yüksek fiyatlı bir ürün alınacağı zaman mağazada bir kere daha turlamak, biraz düşünmek faydalı olabilir diye uyarıyorlar.
  • Eğer bu öneriler uygulanırsa hem alışveriş bir eğlence aktivitesi olarak kalabilir hem de kredi kartı mağduru olmaktan kurtulunabilir.

Alışveriş Erkekleri de Mutlu Eder Mi?

Alışveriş Erkekleri de Mutlu Eder Mi?Alışveriş sadece kadınlarda mı mutluluk hormonu salgılanmasına neden olur sorusuna uzmanlar, evet yanıtını veriyor. Uzmanlar erkek ve kadınların mutlu olma şekillerinin birbirinden çok farklı olduğunu söylüyor. Erkeklerin mutsuz olduklarında kendini yenileme gibi bir isteklerinin olmadığını ve streslerini farklı şekillerde giderdiklerini iddia ediyorlar.

Bu yazılara da bakın!

İş Bulmak için İnternet Nasıl Kullanılır?

İş Bulmak için İnternet Nasıl Kullanılır?

Yeni mezun olan kişiler ve işsiz kalmış olan insanlar iş arama süreçlerinde işsiz kaldıkları dönemin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir