16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Adet (Regl) Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?
Adet (Regl) Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet (Regl) Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Regl gecikmesinde akla gelen seçeneklerden biri hamileliktir. Ancak hedefiniz hamilelik değilse regl gecikmelerinizin sebeplerini öğrenmelisiniz. Birçok sebebe bağlı olarak geciken adet, basit bir stres ya da ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Yaşla orantılı olarak ihtimali artacak olan menopoz, erken yaşta sizi şaşırtabilir. Birçok nedene bağlı olarak gençlerde de görülme oranı fazla olan bu durumun, kısa sürede tetkiklerinin yapılması gerekir. Doğal yaş sınırları içindeyseniz ve beklediğiniz bir durumsa bir takım ilaçlar alarak regl sürenizi uzatmanız mümkün. Ancak menopoz, her kadın için beklenen bir sondur.

Yedikleriniz, içtikleriniz; aldığınız kilolarla orantılı olarak adet düzeniniz üzerinde oynama yapar. Vücudun yağ oranında yetersizlik söz konusu ise ihtiyaç duyulan yağ düzeyi karşılanamıyorsa adette gecikmeler görülebilir. Bu durumda, kısa sürede doktora gidilerek gerekli testlerin yapılması gerekmektedir.

Her ay belli bir zaman çizelgesi tutmanızda yarar var. Çünkü regl, anormal bir durum olmadıkça her ay tahmin edilen tarihte başlar ve biter. Birkaç gün, ileri geri oynaması çok sorun olmasa da uzun süreli gecikmelerinizde panik yapmadan önce doğru hatırladığınızdan emin olmanızda yarar var. Yazmadıysanız yanlış hatırlama ihtimaliniz yüksektir.

Hastalığın önemi olmaksızın kullandığınız herhangi bir ilaç, adet gecikmesine neden olabilir. Özellikle antibiyotikler, regl düzeninde ciddi değişiklikler yaratmaktadır. Bu nedenle ilaçları aldığınızda doktorunuza bu konuyla ilgili merak ettiklerinizi sormanız gerekir. Bunun dışında düzenli kullandığınız ilaçlarda değişiklik yaptığınızda da bu sonuca rastlayabilirsiniz. Dozun artması ya da azalması gecikmelere neden olabilir.

Aşırı Kilo Alıp Vermek Adet Düzensizliği Yapar

Aşırı Kilo Alıp Vermek Adet Düzensizliği YaparFazla kilolu olmanız, hormonlarınızın çalışma düzenini değiştirecektir. Hızlı kilo artışı gösteren vücut, alınan ilaçlarla beraber standart takviminden sapacaktır. Boyunuzla orantılı olarak sahip olmanız gerekenden fazla kilonuz varsa doğurganlığınız da tehlike altına girebilir. Bu nedenle özellikle jinekolog ve diyetisyen eşliğinde, fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekmektedir. Kilolar verildikten sonra âdetiniz, düzene girecektir.

İş hayatına atıldıktan sonra belli bir düzen oturtmanız gerekir. Eğer bu düzen sabah kalkma saatlerinizi, gece uyuma saatlerinizi olumsuz yönde etkiliyorsa regl düzeniniz değişecektir. Özellikle uykusuz kalmak, adet gecikmelerine zemin oluşturan sebeplerden biridir. Bununla orantılı olarak düzenli beslenme de birçok sorunu ve değişikliği beraberinde getirir.

Stres, Adet Düzenini En Çok Etkileyen Unsurdur

Stres, Adet Düzenini En Çok Etkileyen UnsurdurYoğun tempo içinde, vücudunuz stres altında kaldığında bu durum adet düzeninizi de engelleyecektir. Özellikle stres ve koşuşturmalı bir işiniz varsa günün büyük bölümünde, buna maruz kalmanız gerekir. İçinde bulunduğunuz stresli ortam, vücut kaslarınızı ve hormon düzeninizin çalışmalarına engel olacak kadar etkiler. Stresli ortamlardan uzak kalmaya çalışarak adetinizin düzene girmesini sağlayabilirsiniz.

Sıradan bir grip bile adet düzeninde değişimlere neden olabilir. Vücudunuz, gün içinde yerine getirmesi gerekenleri yapamıyorsa; buna neden olan hastalık, regl gecikmesi de ortaya çıkaracaktır. Yaşanan ani bayılmalar, şiddetli ateşlenmeler, tansiyon oynamaları ve şeker âdete etki eden rahatsızlıkların başında gelir.

Bir gün içinde yapılması gerekenden fazla spor yapıyorsanız bu durum, hormonlarınızın çalışmasını etkileyecektir. Sağlıklı yaşamak için spor şarttır ancak bu şartı yerine getirmenizin dışında bir de işlemesi gereken vücut takviminiz vardır. Aşırı yapılan her şeyin zararı olduğu gibi vücudu yoğun spor temposuna sokmak da sorun yaratacaktır.

Bu yazılara da bakın!

Uyku Düzeninin Cilde Etkileri Nelerdir?

Uyku Düzeninin Cilde Etkileri Nelerdir?

Uyku düzeni insanın beden ve ruh sağlığı için en önemli unsurlardan birini oluşturmaktadır. Düzensiz uyuma …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir