16 Aralık 2018
Ana Sayfa / Sağlıklı Yaşam / Adaçayı Nedir? Faydaları Nelerdir?
Adaçayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Adaçayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bitki çaylarını gün geçtikçe daha çok tanıyıp bilir olduk. Sağlıklı yaşam adına ilaç yerine doğal yolları seçenlerdenseniz bitki çayları tam da size göre. Her bitkinin farklı özellikleri, farklı etki alanları var. Modaya uyup da her duyduğunuz bitkiyi araştırmadan içmeyin tabii ki fakat etkileri araştırmalarla kanıtlanmış, ninelerimizden dedelerimizden gelen sağlık depolarını da görmezden gelmeyin.

Adaçayı ülkemizde bilinen sayılı çayı yapılan bitkilerden. Meryemiye ve dişotu olarak da Anadolu’da yüzyıllardır kullanılıyor. Hastalık sonrası toparlanmanıza yardımcı olacak adaçayının sayısız faydaları var.

Öncelikle adaçayı sindirim sisteminin en iyi dostlarından biridir. İshalde rahatlatıcı etki gösteriyor, gaz sorunlarınızı çözmenizde yardımcı oluyor, kramplarınıza engel oluyor ve dahası midenizi rahatlatıyor. Toksinleri atıp vücudunuzu arındırmanızı sağlıyor.

Alzheimer hastalığının gitgide arttığı günümüzde adaçayı bulunmaz nimet. Hafızayı güçlendiriyor, unutkanlığınızı azaltmanıza yardımcı oluyor, beyin hücrelerinizi koruyor. Sinir, yorgunluk, depresyon gibi sizi bunaltan sorunlarınız için de faydalı.

Östrojen içeren adaçayı çocuk sahibi olmak isteyenlere de öneriliyor ve adaçayı menopoz dönemlerinizde de size yardımcı oluyor.

Adaçayını sadece içerek değil dıştan kullanımı da çok faydalı. Örneğin gargara yaparak öksürüğünüzden kurtulup varsa bademcik iltihaplarınızdan kurtulabilirsiniz. Dahası kepek ve vücudunuzda oluşan kızarıklık, döküntü gibi deri hastalıklarına da iyi gelecektir. Böcek sokmalarında da bir pamuk yardımıyla bölgeye uygulamanız iyi olacaktır.

Bütün bitkilerde olduğu gibi adaçayını içerken de aşırıya kaçmamakta fayda var. Hamile bayanlara düşük yapma riskini artırdığı için önerilmeyen adaçayı süt veren annelere de önerilmiyor çünkü anne sütünü azaltıyor. Açken içtiğinizde şekeriniz düşebilir, fazla kullandığınızda kan basıncınızı yükseltebilir bu yüzden dozunda kullanmaya abartmamaya dikkat edin.

Bu yazılara da bakın!

Evde Spor Yapma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazların başında spor gelmektedir. Sporu yapanların bir kısmı istediği her …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir